لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۱

حوثی‌ها از حمله به آرامکو خبر دادند؛ «عربستان خواستار دریافت فوری مهمات ضدهوایی است»


تاسیسات آرامکو - آرشیو
تاسیسات آرامکو - آرشیو

جنبش حوثی‌های یمن روز سه‌شنبه اعلام کرد که چندین موشک بالستیک و ۲۵ پهپاد مسلح را به سمت عربستان سعودی شلیک کرده و تأسیسات نفتی آرامکو در جده و وزارت دفاع در ریاض، پایتخت عربستان، را هدف قرار داده است.

به نوشته رویترز، ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی که با حوثی‌ها در یمن می‌جنگد، اواخر روز دوشنبه اعلام کرد که یک موشک بر فراز پایتخت عربستان رهگیری شده است. ساکنان این شهر از انفجارهای شدید خبر دادند.

رویترز می‌نویسد شرکت نفتی آرامکو که تاسیسات توزیع فرآورده‌های نفتی در جده دارد و حوثی‌های همسو با ایران پیشتر آن را هدف قرار داده بودند، هنوز به درخواست برای اظهارنظر درباره این اخبار پاسخ نداده است. در سال ۲۰۱۹، حملات به تاسیسات منطقه شرقی شرکت نفت دولتی آرامکو بیش از نیمی از تولید نفت عربستان را از بین برد.

هیچ گزارشی از تلفات یا خسارات قابل توجهی از حملات تازه حوثی ها دریافت نشده است.

بر اساس بیانیه‌ای که از گروه تلویزیونی «مسیره» در یمن پخش شد، سخنگوی حوثی‌ها گفت که نیروهای این جنبش، شش پهپاد مسلح به مجتمع آرامکو در جده و پایگاه هوایی ملک فهد در منطقه طائف در عربستان سعودی شلیک کرده‌اند. او گفت که سایت‌های نظامی در ریاض و فرودگاه این شهر نیز هدف قرار گرفتند.

وال استریت ژورنال: درخواست فوری عربستان برای تامین مهمات

در همین حال روزنامه آمریکایی وال‌استریت ژورنال به نقل از مقامات آمریکایی و سعودی نوشته است که مهمات عربستان سعودی برای دفاع در برابر حملات هواپیماهای بدون سرنشین و موشکی حوثی‌ها رو به اتمام است و عربستان از ایالات متحده، و متحدانش در خلیج فارس، و اروپا برای تامین مجدد این مهمات درخواست کمک کرده است.

مقامات آمریکایی و سعودی می‌گویند که طی ماه‌های گذشته حوثی‌ها هر هفته تقریبا بیش از ده بار با موشک و پهپاد به عربستان سعودی حمله کرده‌اند.

عربستان بیشتر این حملات را با استفاده از پدافند هوایی پاتریوت دفع کرده است، اما مهمات این سامانه‌ها به طرز چشمگیری کاهش یافته است.

سعودی‌ها، ایران را متهم می‌کنند که موشک‌های حوثی‌ها را تامین می‌کند، و بازرسان سازمان ملل گفته‌اند برخی از تسلیحات حوثی‌ها دارای مشخصات فنی مشابه سلاح‌های ساخت ایران هستند. حوثی‌ها می‌گویند که سلاح‌های خود را خودشان می سازند.

در جنگ یمن ده‌ها هزار نفر که عمدتا غیرنظامیان یمنی هستند، کشته شده‌اند و تلاش‌های صلح به رهبری سازمان ملل متحد- که می‌گوید این درگیری باعث بزرگ‌ترین بحران انسانی جهان شده - به جایی نرسیده است.

XS
SM
MD
LG