لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۹

اروپا چند فرد و نهاد را به دلیل تامین مالی حماس تحریم کرد؛ عضو نیروی قدس در میان تحریم‌شدگان


اتحادیه اروپا روز جمعه ۸ تیر سه شرکت و شش فرد، از جمله یک عضو نیروی قدس سپاه پاسداران، را به دلیل ارائه کمک‌های مالی به دو گروه حماس و جهاد اسلامی تحریم کرد.

اسامی افراد تحریم‌شده، علی مرشد شیرازی، یوسف احمد علیان، احمد شریف عبدالله عوده، زهیر شملخ، اسماعیل برهوم، و ماهر ربحی عبی اعلام شده‌ است.

علی مرشد شیرازی، عضو نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، از سوی آمریکا هم تحریم شده است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در تاریخ ۵ آبان ۱۴۰۲ علیه مقامات اصلی مرتبط با حماس و شبکه‌های مالی آن از جمله علی مرشد شیرازی،عضو نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، تحریم‌هایی را وضع کرد.

از علی مرشد شیرازی به عنوان فردی که به اعضای گروه‌های جهاد اسلامی، حماس، و حزب‌الله لبنان آموزش نظامی می‌دهد، نام برده شده بود.

گروه حماس و گروه فلسطینی جهاد اسلامی در فهرست گروه‌های تروریستی ایالات متحده آمریکا قرار دارند.

اتحادیه اروپا سه شرکت توسعه و سرمایه‌گذاری به اسامی َزوایا گروپ ، لَری کام و الزَوایا گروپ را هم به عنوان بخشی از شبکه تامین‌کنندگان مالی دو گروه حماس و جهاد اسلامی تحریم کرده است.

به این ترتیب، دارایی‌های افراد و شرکت‌های تحریم‌شده، مسدود خواهد شد و شش فرد تحریم‌شده با ممنوعیت سفر به کشورهای اتحادیه اروپا مواجه خواهند بود.

ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، اتحادیه اروپا، ژاپن، اسرائیل، و شمار دیگری از کشورها گروه حماس را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده‌‌اند.

XS
SM
MD
LG