لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۲

بلاگ‌نویس عربستانی پس از ده سال از زندان آزاد شد


انصاف حیدر، همسر رائف بدوی، عکس شوهرش را در دست گرفته است - آرشیو
انصاف حیدر، همسر رائف بدوی، عکس شوهرش را در دست گرفته است - آرشیو

رائف بدوی، بلاگ‌‌نویس و کنشگر اهل عربستان سعودی، که محکومیت او خشم گسترده‌ای را در جهان برانگیخت، بعد از یک دهه حبس ‌آزاد شد. او به خاطر انتقاد از نهادهای مذهبی محافظه کار کشور زندانی شده بود. همسر وی که ساکن استان کبک، کانادا است، این خبر را تایید کرد.

همسر رائف بدوی، که با سه فرزندشان در شهر شربروک زندگی می‌کند، در توئیتی نوشت که برنده جایزه حقوق بشری ساخاروف سال ۲۰۱۵ «آزاد شد.» سخنگوی این خانواده نظر دیگری در این باره نداد.

محکومیت آقای بدوی ۲۸ فوریه به پایان رسید و وکیل مدافع او که یک وکیل حقوق بشر بین‌المللی مستقر در شهر مونترال فرانسه است، ماه گذشته گفت که انتظار می رود آزادی موکلش از زندان در ماه مارس باشد.

هرچند، وزیر دادگستری سابق فدرال و بنیانگذار مرکز حقوق بشر رئول والنبرگ، قبلاً هشدار داده بود که آقای بدوی پس از آزادی از زندان، هنوز با ممنوعیت سفر، ممنوعیت رسانه‌ای، و جریمه مالی مواجه است ، که هنگام محکوم شدن وی صادر شد.

وکیل اقای بدوی در آن زمان گفت: «ما در مورد نوعی زندان بدون دیوار صحبت می‌کنیم، زندانی که او را در ۱۰ سال آینده از سفر محروم خواهد کرد. این به معنای ادامه مجازاتی که در داخل زندان داشت به خارج از زندان است - [یعنی] درد دوری از همسر و فرزندانش.»

رائف بدوی در سال ۲۰۱۲ به زندان افتاد و در سال ۲۰۱۴ به دلیل انتقاد از حاکمان عربستان، به ۱۰ سال زندان، ۱۰۰۰ ضربه شلاق، و یک میلیون ریال سعودی جریمه نقد - که اکنون معادل حدود ۳۴۰ هزار دلار است - محکوم شد.

اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۵ جایزه معتبر «ساخاروف» را برای فعالیت‌های حقوق بشر آقای بدوی، به وی اعطا کرد و وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا و کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد از پادشاهی سعودی خواستند تا حکم زندان او را لغو کند.

منبع: آسوشیتدپرس

XS
SM
MD
LG