لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۰

وال استریت ژورنال: عربستان «با هدف جلب نظر کنگره آمریکا»، سال آینده تولید نفت را افزایش می‌دهد


وال استریت‌ ژورنال روز جمعه نوشت: عربستان سعودی روز جمعه اعلام کرد که مایل است در صورتی‌که قیمت نفت بالا بماند، اوایل سال آینده تولید نفت خود را افزایش دهد.

بنا بر این گزارش، این اقدام را می‌توان نشانه‌ای از تغییر سیاست خارجی عربستان سعودی دانست، که پیش از این با رد درخواست دولت بایدن برای کاهش قیمت نفت، باعث تنش در روابط دو کشور شده بود.

به گزارش وال استریت ژورنال، این اقدام عربستان سعودی در ازای بدست آوردن «پیمان نظامی مشترک» با آمریکا صورت می‌گیرد. این پیمان می‌تواند شامل «کمک‌های هسته‌ای آمریکا»، «فروش تسلیحات» و «حمایت از برنامه هسته‌ای غیرنظامی» عربستان سعودی نیز بشود.

این توافق همچنین شامل «به رسمیت شناختن اسرائیل» از سوی عربستان سعودی است که می‌تواند منجر به تغییرات ژئوپلیتیکی مهمی در خاورمیانه شود.

به عنوان مثال، این توافق می‌تواند به محدود کردن جاه‌طلبی‌های نظامی جمهوری اسلامی ایران و مقابله با نفوذ چین کمک کند.

دولت بایدن به حمایت کنگره برای این توافق نیاز دارد. به همین دلیل، دولت در حال بررسی یک «پیمان دفاعی مشترک» و فروش میلیارد ها دلار تسلیحات به عربستان سعودی است.

قیمت نفت اخیرا افزایش چشمگیری یافته و قیمت نفت برنت به بشکه‌ای ۹۵ دلار رسیده است. این افزایش قیمت، عربستان سعودی را تحت فشار قرار داده است تا تولید نفت خود را افزایش دهد.

از سوی دیگر، هرگونه افزایش تولید نفت از سوی عربستان سعودی، اتحاد این کشور با روسیه در اوپک پلاس را پیچیده‌تر می‌کند.

دولت بایدن قصد دارد با پیش‌برد مذاکرات جاری و با تمرکز بر «جزئیات این توافق»، طرح عادی‌سازی روابط عربستان و اسرائیل را ظرف شش‌ ماه آینده، نهایی کند.

با این حال، نگرانی‌ها در مورد سابقه حقوق بشری عربستان سعودی همچنان ادامه دارد.

مقامات کاخ سفید از عربستان سعودی خواسته‌اند تا «وجهه خود» را در واشنگتن بهبود بخشد؛ جایی که «کنگره آمریکا» نقش مهمی در تصویب چنین توافقات دیپلماتیکی ایفا می‌کند.

در تهیه این مقاله از گزارش وال‌ استریت‌ ژورنال استفاده شده است.

XS
SM
MD
LG