لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۶

نفت در آستانه نرخ ۱۰۰ دلاری؛ اوپک پلاس استراتژی فعلی تولید نفت را حفظ می‌کند


چهار منبع اوپک پلاس روز جمعه گفتند که بعید است اوپک پلاس سیاست فعلی تولید نفت خود را در جلسه آتی چهارم اکتبر تغییر دهد، زیرا کاهش عرضه و افزایش تقاضا باعث افزایش قیمت نفت می‌شود.

به گزارش رویترز، با وجود نزدیک شدن قیمت نفت به ۱۰۰ دلار در هر بشکه ـ که دلیل عمده آن کاهش عرضه و افزایش تقاضا است، انتظار می‌رود کمیته سیاست موجود «کاهش تولید» را حفظ کند.

بر اساس این گزارش توجه روی کاهش تولید داوطلبانه عربستان سعودی و روسیه، که در سپتامبر، تا پایان سال تمدید شد، متمرکز خواهد بود.

همزمان برخی از تحلیل‌گران افزایش تولید را پیش‌بینی می‌کنند، در حالی‌که برخی دیگر تمدید کاهش تولید را تا سال ۲۰۲۴ پیش‌بینی می‌کنند.

نشست بعدی اوپک پلاس برای نوامبر برنامه‌ریزی شده است و شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی بر «تثبیت بازار» به جای «هدف‌گذاری قیمت» تاکید می‌کند.

قیمت نفت خام برنت روز چهارشنبه ۲۷ سپتامبر با سه درصد افزایش به ۹۶.۵۵ دلار رسید که بالاترین نرخ آن در سال ۲۰۲۳ است.

به گزارش رویترز، افزایش قیمت‌ها پس از کاهش شدید ذخایر نفت خام آمریکا در هفته گذشته صورت گرفت. داده‌های دولتی نشان می‌دهد که ذخایر نفت خام آمریکا هفته گذشته ۲.۲ میلیون بشکه کاهش یافت و به ۴۱۶.۳ میلیون بشکه رسید که این کاهش، بسیار فراتر از کاهش ۳۲۰ هزار بشکه‌ای تحلیل‌گران در نظرسنجی رویترز بود.

XS
SM
MD
LG