لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۴

کویت میدان گازی الدوره (آرش) را تا سال ۲۰۲۹ به طور رسمی به بهره‌برداری می‌رساند


میدان مشترک «آرش»
میدان مشترک «آرش»

معاون مدیر عامل کویت پترولیوم، روز چهارشنبه گفت انتظار می‌رود میدان گازی الدوره (آرش) در خلیج فارس، تا سال ۲۰۲۹ به طور کامل به بهره‌برداری برسد.

به گزارش رویترز، توافقنامه توسعه مشترک کویت ـ عربستان سعودی که سال گذشته امضا شد، مورد انتقاد ایران قرار گرفت و جمهوری اسلامی مدعی سهمی در این میدان است. الدوره (آرش) حدود ۲۰ تریلیون فوت مکعب ذخایر اثبات شده دارد.

وزیران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس هفدهم شهریور از مقامات جمهوری اسلامی خواستند تا از «ادعای مالکیت بر میدان نفتی الدوره» دست بردارد.

وزارت خارجه عربستان سعودی در مرداد ماه هم در بیانیه‌ای تاکید کرد، منابع طبیعی و میدان گازی مورد مناقشه «الدوره»، که ایران آن را «آرش» می‌نامد، به صورت انحصاری متعلق به ریاض و کویت است.

ایران پیش‌تر توافق امضا شده بین عربستان سعودی و کویت برای توسعه میدان گازی الدوره (آرش) را «غیرقانونی» خوانده و گفته بود که «در این میدان سهم دارد.»

هنوز مشخص نیست که آیا اختلافات بر سر میدان گازی آرش فراتر از لفاظی‌ها، تشدید خواهد شد. اما در حال حاضر تنش‌ها در خلیج فارس بالا گرفته و آمریکا در واکنش به توقیف غیرقانونی کشتی‌های تجاری از سوی جمهوری اسلامی، اقدام به تقویت حضور نظامی خود در آب‌های منطقه کرده است.

میدان گازی «آرش» در شمال خلیج فارس در سال ۱۳۴۶ توسط شرکت نفتی ژاپنی «ای ـ او ـ سی» ، کشف شد. ذخیره در‌جای گاز این میدان ۲۰ تریلیون فوت مکعب و ذخیره نفت درجای آن هم نزدیک به ۳۱۰ میلیون بشکه برآورد می‌شود.

XS
SM
MD
LG