لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۰

ولیعهد عربستان سعودی: آیت الله خامنه ای شخصیتی است که هیتلر در قیاس با او خوب به نظر می رسد


محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی
محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی

ولیعهد عربستان سعودی در مصاحبه ای با نشریه آتلانتیک که روز دوشنبه منتشر شد با انتقاد از رهبر جمهوری اسلامی، آیت الله خامنه ای را شخصیتی خواند که هیتلر در قیاس با او «خوب به نظر می رسد».

ولیعهد عربستان در توضیح این نظر خود گفت که هیتلر به دنبال تسخیر اروپا بود ولی رهبر جمهوری اسلامی جویای تسخیر جهان است.

ولیعهد عربستان در مقایسه سیاست‌های پرزیدنت اوباما و پرزیدنت ترامپ در مقابله با برنامه اتمی ایران به تفاوتهای تاکتیکی آنها اشاره کرد و گفت که سیاست اوباما که قصد باز کردن ایران را داشت عمل نکرد، هیچ میزان از پولی که ایران گرفت صرف صنعت و اقتصاد نشد.

محمد بن سلمان افزود: «پرزیدنت ترامپ درک بهتری از ایران دارد. پس در همه جا، در آفریقا و آسیا از عراق و مالزی و سودان گرفته تا یمن و لبنان، به مقابله با ایران می پردازیم. ما معتقدیم به این ترتیب مشکلات در داخل ایران آشکار می شود که ممکن است باعث فروپاشی رژیم شود. اگر این طور شود مشکل آنها است. ما هم اکنون سناریویی برای جنگ خاورمیانه داریم.»

شاهزاده محمد بن سلمان در بخش دیگری از مصاحبه خود با اشاره به نگرانی‌های مشترک با اسرائیل در مورد نقش ایران در منطقه در گفتگو با آتلانتیک گفت که صلح در خاورمیانه علاوه بر اسرائیل منافع مشترکی برای همه کشورهای عرب دارد.

ولیعهد عربستان هنگام دیدار از نشریه آتلانتیک در مورد «حق یهودیان برای حکومت بر دستکم بخشی از سرزمین اجدادی خود» گفت بر این عقیده است که هم اسرائیلی ها و هم فلسطینی‌ها حق دارند سرزمین خود را داشته باشند و باید به توافق صلحی دست یافت که باعث ثبات همه طرف‌ها باشد و روابط عادی میان همه برقرار شود.

ولیعهد عربستان به نشریه آتلانتیک گفت مسلمانان نگرانی‌هایی در مورد مسجد الاقصی در اورشلیم و نیز در مورد حقوق فلسطینی‌ها دارند و «هیچ مشکلی با مردم دیگر نداریم».

شاهزاده بن سلمان همچنین گفت: بین کشورهای عربی و اسرائیل منافع مشترک زیادی وجود دارد و با وجود صلح منافع بسیار زیادی بین کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و اسرائیل پدید خواهد آمد.

عربستان سعودی و جمهوری اسلامی ایران طی سالهای اخیر اختلافات عمیقی بر سر رقابت‌های منطقه‌ای و مسائل داخلی پیدا کرده‌اند.

مقامات عربستان، اقدامات جمهوری اسلامی ایران در کشورهای منطقه از جمله سوریه، لبنان، عراق و یمن را موجب بر هم خوردن ثبات و امنیت منطقه می‌دانند و حمایت ایران از شبه نظامیان شیعه در این کشورها را محکوم می‌کنند. ایران اتهامات عربستان را رد کرده و اقدامات آن کشور را موجب بوجود آمدن بحران در سوریه می‌داند.

در آخرین مرحله بحران میان دو کشور، عربستان سعودی سپاه پاسداران را متهم کرد که تجهیزات موشکی در اختیار شورشیان شیعه حوثی در یمن قرار داده تا خاک عربستان را هدف قرار دهند. نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل نیز از شورای امنیت خواست تا به دلیل قرار دادن تسلیحات در اختیار حوثی‌های یمن علیه ایران واکنش نشان دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG