لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۲

پخش یک ویدئو حالا معنادار است؛ ویدئوی حمله عربستان سعودی به سپاه پاسداران


در انیمیشنی که چند ماه پیش منتشر شد، نیروهای عربستان بعد از نابودی قایق های ایرانی فرمانده سپاه را اسیر می کنند.
در انیمیشنی که چند ماه پیش منتشر شد، نیروهای عربستان بعد از نابودی قایق های ایرانی فرمانده سپاه را اسیر می کنند.

یادداشتی از بن بریمِلو در وبسایت نشریه بیزنس اینسایدر

نمایش ویدئویی از واکنش ارتش عربستان به حمله ای ناگهانی از سوی ایران، در پی ناکارآیی فاجعه بار سیستم دفاع موشکی عربستان بیش از پیش معنا دار جلوه می کند.

در دسامبر سال ۲۰۱۷ ویدئویی در فضای آنلاین به نمایش درآمد که نشان می داد ارتش سعودی در واکنش به یک حمله ناگهانی، نیروهای نظامی و برنامه هسته ای ایران را نابود کرده و ایران را به تنهایی آزاد می کند.

هر چند این ویدئویی اغراق آمیز درباره قدرت نظامی سعودی ها به نظر می رسد، اما از تلاش محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، برای تبدیل آن کشور به یک بازیگر مهم منطقه ای حکایت دارد.

مقام های سعودی و رسانه هر گونه نقش ولیعهد عربستان و دولت سعودی را در تهیه این ویدئو رد کرده اند، اما این انیمیشن به شدت شبیه ویدئوهای تبلیغاتی است.

هر چند تجهیزات نظامی عربستان از جمله بهترین ها در جهان است، اما ریاض برای مقابله با نفوذ ایران در منطقه همچنان مشکل دارد.

مایکل نایت، کارشناس امور ایران، عراق و خلیج فارس در «انستیتو واشنگتن»، می گوید: «این ویدئو اولین تلاش ابتدایی به منظور ایجاد پروپاگاندای نظامی ملی گرایانه و برای مقابله با نسخه های مشابه ایرانی است که پیشتر دیده ایم.»

نایت با اشاره به حملات موشکی اخیر شورشیان حوثی مورد حمایت ایران در یمن به ریاض گفت: «عربستان سعودی نیاز به این اطمینان خاطر دارد که اگر این وضع از کنترل خارج شود بتواند به حمله متقابل دست بزند.»

در ویدئوی تبلیغاتی قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، خود را تسلیم سربازان سعودی می کند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG