لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۲۹

عربستان: بر سر دریافت ۱۰۶ میلیارد دلار از متهمان فساد مالی برای آزادی آنها توافق شد


کمپین ضدفساد مالی در عربستان از ۴ نوامبر ۲۰۱۷ آغاز شد و همه متهمان در هتل ریتزکارلتون شهر ریاض در بازداشت بودند.
کمپین ضدفساد مالی در عربستان از ۴ نوامبر ۲۰۱۷ آغاز شد و همه متهمان در هتل ریتزکارلتون شهر ریاض در بازداشت بودند.

عربستان سعودی روز سه شنبه اعلام کرد در مجموع معادل ۱۰۶ میلیارد دلار از پرونده‌های فساد مالی برخی چهره‌های شاخص آن کشور حل و فصل شده و به نظر می‌رسد همه متهمان آزاد شده‌اند.

در کمپین ضدفساد ریاض که از چهارم نوامبر آغاز شد، صدها تن از ثروتمندان و چهره‌های شاخص آن کشور بازداشت شدند؛ از جمله ولید بن طلال نوه عبدالعزیز آل سعود بنیانگذارعربستان سعودی.

به گزارش آسوشیتدپرس به نقل سعود المعجب دادستان کل عربستان، توافق‌هایی مانند ضبط املاک، شرکت‌ها و همچنین دارایی‌های نقدی متهمان حاصل شده که منجر به حل موضوع و آزادی آنها شده است.

به نوشته این خبرگزاری دولت سعودی پیشتر در اطلاعیه‌ای به اشتباه اعلام کرده بود ۶۵ تن از متهمان فساد مالی همچنان در بازداشت هستند، اما بعدا یک مقام ارشد دولتی از آزاد شدن همه آنها خبر داد.

دادستان کل عربستان به جزئیات توافق‌ها و ماهیت املاک و دارایی‌های ضبط شده اشاره‌ای نکرده، اما گفته از همه ۳۸۱ متهمی – که در هتل ریتزکارلتون ریاض در حبس بوده‌اند – بازجویی شده است.

یکی از مهم‌ترین چهره‌هایی که اخیرأ از بازداشت آزاد شده است، شاهزاده ولید بن طلال سرمایه‌دار سرشناس و نوه بنیانگذار عربستان سعودی است که پس از ۸۰ روز بازداشت روز شنبه آزاد شد.

آقای بن طلال یکی از ۱۱ شاهزاده سعودی و ده‌ها سرمایه‌دار و مقام برجسته‌ای بود که بازداشت شده بود.

کمپین مبارزه با فسادی که محمد بن سلمان ولیعهد جوان اما پرنفوذ سعودی بانی آن بوده، به دلیل عدم شفافیت در جزئیات دستگیری‌ها و نحوه توافق با متهمان با انتقادهایی در داخل و خارج روبرو شده است.

برخی حتی او را متهم کرده‌اند که از این طریق می‌خواهد مخالفان خود را حذف و قدرت را در خاندان سلطنتی سعودی یکدست کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG