لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۰

ساعتی پس از آتش‌بس بشردوستانه یمن هدف حمله هوایی قرار گرفت


تنها دو ساعت پس از آغاز آتش‌بس بشردوستانه سازمان ملل متحد، هواپیماهای نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی، صنعا پایتخت یمن و تعز، دیگر شهر عمده این کشور را هدف حملات هوایی قرار دادند. شهروندان یمنی از وقوع انفجار در این شهرها خبر داده‌اند.

بمباران اخیر مواضع نظامی یمن در شرق صنعا و همچنین تعز، سومین شهر بزرگ یمن را هدف قرار داد.

آتش‌بس موقت سازمان ملل متحد قرار بود از نیمه شب جمعه به وقت محلی آغاز شود و تا یک هفته ادامه یابد تا امکان ارسال کمک های بشردوستانه به خاک این کشور ۲۱ میلیونی که مردمش سه ماه است متحمل بمباران هوایی و جنگ داخلی هستند، میسر گردد. تمامی طرف های درگیر در یمن از آتش بس استقبال کرده و خواستار تمدید آن شده بودند.

خبرگزاری رویترز می گوید ائتلاف کشورهای عرب، مواضع متعلق به جنبش شورشیان حوثی متحد با ایران را از اواخر ماه مارس بمباران کرده‌اند تا توازن قدرت در این کشور را به نفع عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن که به ریاض رفته، تغییر دهند.

بخش عمده ای از یمن، از جمله شهرهای صنعا و تعز در کنترل نیروهای حوثی است.

از آغاز بمباران‌ها تاکنون، حملات هوایی جان بیش از سه هزار یمنی را گرفته است.

رویترز به نقل از ساکنین مناطقی که صحنه نبرد سنگین نیروهای حوثی و شبه نظامیان محلی است می‌نویسد درگیری‌های محلی و حملات هوایی سعودی علیه مواضع حوثی‌ها، از ساعاتی قبل از آغاز آتش بس افزایش یافته بود.

دولت در تبعید یمن خواستار آن است تا نیروهای حوثی زندانیان را آزاد کنند و از مواضع تصرف کرده خارج شوند. حوثی‌ها می‌گویند باور ندارند که هیچ گونه صلح و آتش‌بسی دوام یابد.

عبدالمالک الحوثی، رهبر جنبش حوثی روز جمعه در یک نطق تلویزیونی گفت: «امیدی به موفقیت آتش‌بس نداریم زیرا موفقیت آن بسته به تعهد دولت سعودی و متحدانش است.»

XS
SM
MD
LG