لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۴

افشای جزئیات نقش سرهنگ کشته‌شده سپاه در هدایت عملیات ترور برون‌مرزی


تصویری از جنازه سرهنگ پاسدار حسین صیاد خدایی که بنا به اعلام سپاه پاسداران روز یکشنبه ١ خرداد توسط دو موتورسوار کشته شد
تصویری از جنازه سرهنگ پاسدار حسین صیاد خدایی که بنا به اعلام سپاه پاسداران روز یکشنبه ١ خرداد توسط دو موتورسوار کشته شد

وال استریت جورنال در گزارشی به نقل از مقامات آمریکایی نوشته است که ماموریت سرهنگ پاسدار حسین صیاد خدایی در واحد برون‌مرزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، طرح و رهبری و جذب نیرو برای عملیات برون‌مرزی ترور منتقدان و مخالفان‌ حکومت ایران بود. توطئه‌ شکست خورده نیروی قدس برای ترور یک دیپلمات اسرائیلی، یک ژنرال آمریکائی، و یک روشنفکر فرانسوی، از جمله این ماموریت‌ها بود.

بنا بر این گزارش، مقامات آمریکایی جزئیاتی را در باره مقام و ماموریت این افسر معدوم سپاه پاسداران را به نقل از همتایان اسرائیلی خود، در اختیار وال استریت جورنال قرار داده‌اند. این حرکت اما با واکنش منفی نظامیان اسرائیل، که اخبار محرمانه را به شرط عدم افشا در اختیار آمریکایی‌ها قرار داده بودند، روبرو شد.

سرهنگ صیاد خدایی، در چند قدمی محل اقامت خود در یک محله‌ مسکونی در تهران، هدف پنج گلوله یک ضارب ناشناس قرار گرفت؛ ضاربی که به کمک یک موتور سوار از محل گریخت. مقامات حکومت ایران بلافاصله نیروهای اسرائیلی را عامل عملیات حذف سرهنگ صیاد خدایی معرفی کردند.

وال استریت جورنال به نقل از منابع خود در آمریکا می‌نویسد سرهنگ پاسدار حسین صیاد خدایی، در مقام رئیس واحد ۸۴۰ نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، طرح و فرماندهی عملیات برون‌مرزی آدم‌ربایی و قتل اتباع کشورهای دیگر را، که حکومت ایران آنها را مخالف یا دشمن خود تلقی می‌کرد، برعهده داشت. واحد ۸۴۰ برای این عملیات، در سراسر جهان، از جمله در کشورهای کلمبیا و قبرس، به جذب و پرورش نیرو مشغول بود.

یک بازرگان اسرائیلی در قبرس در سال ۲۰۲۱، از جمله اهداف عملیات سرهنگ صیاد خدایی بود که با دستگیری یک تبعه مسلح جمهوری آذربایجان توسط نیروهای امنیتی قبرس، ناکام ماند. آسوشیتدپرس می‌نویسد مظنون که اتهامات علیه خود را رد کرده است، در قبرس تحت محاکمه قرار دارد. حکومت ایران ضمن انکار ارتباط خود با این اتهامات، در یک بیانیه‌ رسمی صیاد خدایی را یکی از افسران قوای مسلح ایران معرفی کرد که در مبارزه با داعش و تروریسم،‌ نقش داشت.

برخی از منابع این روزنامه در باره موفقیت ماموریت‌هایی که به سرهنگ صیاد خدایی نسبت داده شده است، اظهار بی‌اطلاعی کردند.

دفتر نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، با استناد به ویدیوی مصاحبه موساد در داخل ایران با فردی به نام منصور رسایی، تأیید کرد که «موساد»‌ با کمک سازمان‌های اطلاعاتی کشورهای دیگر، ده‌ها حمله مشابه را که توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی طراحی شده بود خنثی کرده است. از آن جمله می‌توان به توطئه‌های قتل یک دیپلمات اسرائیلی در ترکیه، یک فرمانده نظامی آمریکایی در آلمان، و برنار-هانری له‌وی روشنفکر و مولف در فرانسه اشاره کرد.

رسایی در ویدیوی دیگری خود را قربانی آدم‌ربایی و اعتراف اجباری قلمداد کرد.

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی، روز دوشنبه قتل سرهنگ صیاد خدایی را به آمریکا و اسرائیل نسبت داد. سپاه پاسداران در بیانیه‌ای سرهنگ صیاد خدایی را «مدافع حرم» معرفی کرد. این اصطلاح برای توصیف ماموران خدمت در سوریه و عراق به کار می‌رود.

وال استریت جورنال ترور سرهنگ صیاد خدایی را بخشی از جنگ در سایه میان حکومت ایران با اسرائیل می‌داند و می‌گوید که اسرائیل دامنه عملیات خود در داخل ایران را، که با تلاش برای عقیم کردن برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی شروع شده بود، گسترش داده است.

XS
SM
MD
LG