لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۴۰

با شروع تحريم‌های آمريکا بر روسيه، «اکسون‌موبيل» به حفاری‌هايش خاتمه می‌دهد


اکسون‌موبیل گفت، وزارت خزانه داری به آن فرصت کوتاهی فراتر از ۱۴ روز مشخص شده در مصوبه تحريمها، داده است تا دکل حفاری را جمع کند

شرکت نفتی بزرگ آمريکايی، اکسون‌موبیل، روز جمعه اعلام کرد، پس از آنکه دولت اوباما آغاز تحريم‌ها عليه روسيه را به تعويق انداخت تا اين شرکت بتواند با حفظ جوانب احتياط عمليات حفاری‌اش را تعطيل کند، اکنون با آغاز تحريم‌‌هايی که شرکت‌های غربی همکاری کننده با صنعت نفت روسيه را هدف قرار داده است، اين شرکت به حفاری‌هايش در بخش‌های قطبی روسيه پایان می‌دهد.

هفته پيش واشنگتن تحریم‌های جديدی عليه روسیه بر سر تجاوز آن کشور به اوکراین وضع نمود. هدف از اقدامات جدید متوقف کردن همکاری‌ بین شرکتهای انرژی غربی و روسیه، به ارزش میلیاردها دلار، در حفاری نفت در بخش روسی قطب شمال، يعنی در سیبری و همچنين حفاری دريايی، است. شرکتها تا ۴ مهرماه ۱۳۹۳ (۲۶ سپتامبر ۲۰۱۴) برای توقف کليه عملياتشان وقت دارند.

اکسون‌موبیل که مقر آن در ايالت تگزاس است، روز جمعه گفت، وزارت خزانه داری ایالات متحده به اکسون‌موبیل فرصت کوتاهی، فراتر از ۱۴ روز مشخص شده در مصوبه تحريمها، داده است تا يک دکل حفاری را جمع کند.

سخنگوی اکسون‌موبیل به خبرگزاری رویترز گفت، «پس از فرصت کوتاهی که مجوز تمديد شد، ديگر غیرقابل تجدید است و کار بیشتر در اين زمينه اصلا مجاز نيست.»

در ماه ژوئیه، اکسون‌موبيل شروع به حرکت دادن دکلی به نام «آلفای غرب» از نروژ به بخش روسی قطب شمال کرد. اکسون‌موبیل در سال ۲۰۱۱ يک قرارداد همکاری با شرکت نفتی روس‌نفت به مبلغ ۳ ميليارد و ۲۰۰ ميليون دلار به امضا رساند که اميدوار است بموجب آن بتواند در دريای کارا ذخاير عظيمی از نفت کشف کند.

تحریم‌ها می‌تواند بر دیگر شرکتهای نفتی بزرگ، از جمله بريتيش پتروليوم (بی پی) و شرکت هلندی رویال‌شل تاثیر بگذارد.

وزارت خزانه‌داری آمريکا گفت در مورد درخواستهای مجوز اظهار نظر نمی‌کند.

هدف تحریمهای ايالات متحده اين‌است‌که با جلوگيری از همکاری شرکتهای اروپايی و آمريکايی در تمام زمینه‌های خدمات و فن آوری انرژی غیر متعارف روسیه، از سرعت تولید نفت روسیه در آینده بکاهد.

روسیه یکی از بزرگترين تولیدکنندگان نفت خام جهان و بزرگترین عرضه کننده سوخت به اروپا است، اما ذخایر آن رو به زوال هستند و اين کشور برای حفظ جايگاه خود باید به دنبال منابع جدیدی بگردد.

XS
SM
MD
LG