لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۱

سامان یاسین، خواننده معترض، به «درخواست همبندی‌هایش» به اعتصاب غذا پایان داد


سامان یاسین.
سامان یاسین.

سامان یاسین، خواننده رپ اهل کرمانشاه که توسط دادگاه انقلاب اسلامی متهم به «محاربه» شده است، پس از «درخواست همبندی‌هایش» به اعتصاب غذا پایان داد.

حساب توییتری «شبکه حقوق بشر کردستان» با اعلام این خبر به نقل از خانواده این هنرمند که در جریان اعتراضات سراسری بازداشت شد نوشت: «سامان یاسین اعتصاب غذای خود را از روز پنجشنبه ۲۷ بهمن در اعتراض به بلاتکلیفی خود در بند ۲۰۹ زندان اوین آغاز کرده بود.»

سامان صیدی که با نام «سامان یاسین» نیز شناخته می‌شود، به «محاربه» از طریق «کشیدن سلاح کلت کمری و شلیک سه عدد تیر هوایی» و همچنین «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور» متهم شده است.

رسانه حقوق بشری «شبکه حقوق بشر کردستان» به نقل از یک منبع آگاه گزارش داده است که سامان به هنگام بازجویی در بند ۲۴۱ زندان اوین برای گرفتن «اعترافات اجباری» تحت شکنجه قرار گرفت و در یکی از جلسات، بازجو خودکاری را در بینی او فرو کرد که باعث پارگی حفره چپ بینی او شد.

به گفته این منبع، سامان به صورت مداوم دچار خونریزی بینی شده و شب‌ها دچار اختلال تنفسی می‌شود ولی مقامات زندان از فرستادن او به بیمارستان خارج از زندان خودداری می‌کنند.

سازمان عفو بین‌الملل روز سه‌شنبه ۲۲ آذر با اشاره به این که سامان صیدی از زندان اوین تهران به زندان رجایی‌شهر در استان البرز منتقل شده است از این که مبادا «حکم اعدام آقای صیدی تأیید شده باشد» ابراز نگرانی کرده بود.

وکیل سامان صیدی (یاسین)، پیشتر در توییتی گفته بود که پرونده موکلش «برای رسیدگی مجدد به ایرادات هفتگانه دیوان عالی کشور به دادستانی ارجاع شده است.»

حسین سرتیپی می‌گوید «به فرض انتساب رفتار ادعایی» مجازات سامان اعدام تشخیص داده نشده است.

کارلوس کاسپر، نماینده عضو حزب سوسیال دموکرات در پارلمان آلمان کفیل سیاسی یاسین است.

مقامات قضایی و امنیتی جمهوری اسلامی در جریان اعتراضات سراسری که با کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد آغاز شد، دستکم بیست هزار نفر از معترضان را بازداشت و روانه زندان کردند.

XS
SM
MD
LG