لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۸

محکومیت سامان یاسین به ۵ سال تبعید در کرمان؛ وکیل این هنرمند زندانی: اعتراض می‌کنم


سامان صیدی (یاسین)، خواننده رپ اعتراضی که در حال حاضر زندانی است
سامان صیدی (یاسین)، خواننده رپ اعتراضی که در حال حاضر زندانی است

وکیل سامان صیدی (یاسین) اعلام کرد که دادگاه انقلاب تهران پس از ۱۸ ماه حبس موقت، این زندانی سیاسی را به پنج سال تبعید به یکی از شهرهای استان کرمان محکوم کرد.

حسین سرتیپی، وکیل دادگستری، روز یک‌شنبه دوم اردیبهشت، در شبکه اجتماعی ایکس با اعلام این که «سامان صیدی (یاسین) از اعدام نجات یافت»، گفت که شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران این خواننده معترض را که از بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ است، به «پنج سال تبعید به یکی از شهرهای استان کرمان» محکوم کرد.

با این که حسین سرتیپی در گزارش خود سخنی از حبس به میان نیاورده، اما یک منبع مطلع نزدیک به سامان یاسین به صدای آمریکا گفت که این هنرمند معترض به «پنج سال حبس در تبعید» در «شهر بابک» استان کرمان محکوم شده و این حکم «در زندان توسط وکیل تسخیری» به این زندانی سیاسی اطلاع داده شده است.

حسین سرتیپی، وکیل مدافع این زندانی سیاسی، در واکنش به صدور این حکم گفت که به دیوان عالی کشور اعتراض خواهد کرد، چرا که موکلش «بیش از ۱۸ ماه است که در بازداشت موقت به سر می‌برد.»

سامان صیدی (یاسین)، خواننده معترض زندانی، ماه‌ها پس از شکسته شدن بینی‌اش در جریان «شکنجه» در زندان، روز شنبه ۲۵ فروردین برای عمل جراحی بینی از زندان قزل‌حصار در استان البرز به بیمارستان امام علی در کرج اعزام شد.

سامان صیدی، اوایل مهر ۱۴۰۱ بازداشت شد و ابتدا دادگاه انقلاب اسلامی او را به اتهامات «محاربه»، «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم» و «اقدام علیه امنیت ملی» به اعدام محکوم کرد، اما این حکم مدتی بعد در دیوان عالی جمهوری اسلامی نقض شد.

این زندانی سیاسی پیشتر در پیامی صوتی از شکنجه شدن در زندان به روش‌هایی از جمله اعدام مصنوعی، اخذ اعتراف اجباری و شکسته‌شدن بینی‌اش خبر داده بود.

وزارت امور خارجه آمریکا پیش از این شکنجه سامان یاسین را محکوم کرده و آن را موجب نقض حقوق بشر و مغایر احترام به کرامت انسانی خوانده است.

فشار بر هنرمندان و خوانندگان منتقد و حامی معترضان به‌ویژه پس از اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ تشدید شده و شماری از آنها احضار یا زندانی شده‌اند.

XS
SM
MD
LG