لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۷

سامان یاسین، رپر زندانی، ماهها پس از شکسته‌شدن بینی‌اش به بیمارستان اعزام شد


سامان صیدی(یاسین)، رپر زندانی- صفحه اینستاگرام
سامان صیدی(یاسین)، رپر زندانی- صفحه اینستاگرام

سامان صیدی (یاسین)، خواننده معترض زندانی، ماهها پس از شکسته‌شدن بینی‌اش در جریان «شکنجه» در زندان، روز شنبه ۲۵ فروردین برای عمل جراحی بینی از زندان قزلحصار کرج به بیمارستان امام علی این شهر اعزام شد.

به گزارش هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، بینی این رپر اهل کرمانشاه در جریان بازجویی‌ها دچار شکستگی شده بود.

سامان صیدی ،از بازداشت‌شدگان اعتراضات سال ۱۴۰۱ در پی کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد، پیشتر در فایلی صوتی از شکنجه‌هایش اعم از اعدام مصنوعی، اخذ اعتراف اجباری و شکسته‌شدن بینی‌اش خبر داده بود.

او توضیح داده بود که بازجویان با قراردادن خودکار در حفره چپ بینی‌اش موجب شکسته شدن بینی‌اش شده‌اند.

به گفته این زندانی سیاسی، به رغم مشکلات تنفسی و خونریزی بینی‌اش، «قاضی» با اعزام او برای درمان موافقت نکرده بود.

بنا بر گزارش‌ها، با وجود گذشت بیش از ۱۸ ماه از بازداشت این رپر حامی معترضان، هیچ دادگاهی برای رسیدگی به پرونده‌اش تشکیل نشده و او تاکنون از انتخاب وکیل تعیینی محروم بوده است.

سامان یاسین، اوایل مهرماه ۱۴۰۱ بازداشت و ابتدا به اتهامات «محاربه»، «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم» و «اقدام علیه امنیت ملی» به اعدام محکوم شد که این حکم مدتی بعد از سوی دیوان عالی کشور نقض شد.

او که از زمان آغاز بازداشتش تاکنون چندین بار به زندان‌های مختلف منتقل شده، در حال حاضر در بند زندانیان «جرائم مربوط به مواد مخدر» در زندان قزلحصار کرج بسر می‌برد.

آمریکا شکنجه سامان یاسین را محکوم کرده و آن را موجب نقض حقوق بشر و مغایر احترام به کرامت انسانی خوانده است.

فشار بر هنرمندان و خوانندگان منتقد و حامی معترضان بویژه پس از اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ تشدید شده و شماری از آنها احضار یا زندانی شده‌اند.

بتازگی هم دانیال مقدم، خواننده و بازیگر، که به اتهام «ترویج فساد و فحشا» به دادگاه احضار شده بود، ضمن رد این اتهام اعلام کرد که از حضور در جلسه دادگاه در روز ۲۳ فروردین خودداری کرده است.

ژولی تربو، مدیر گروه «هنرمندان در معرض خطر» (اِی‌آر‌سی)، با اشاره به تلاش حکومت ایران برای خاموش‌کردن «جنبش قدرتمند هنرمندان موسیقی معتقد به آزادی و حقوق زنان» تاکید کرده است که حکومت ایران از قدرت موسیقی برای امید بخشیدن به شهروندان و الهام بخشیدن به آرزوی آینده‌ای بهتر و عادلانه‌تر برای همه وحشت دارد.»\

XS
SM
MD
LG