لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۳

سلمان رشدی، نویسنده «آیات شیطانی»: قادر به تایپ‌کردن و نوشتن نیستم


سلمان رشدی، نویسنده کتاب «آیات شیطانی». آرشیو
سلمان رشدی، نویسنده کتاب «آیات شیطانی». آرشیو

سلمان رشدی، نویسنده کتاب «آیات شیطانی» که سال گذشته مورد حمله یک فرد طرفدار جمهوری اسلامی قرار گرفت در مصاحبه‌ای با مجله نیویورکر که روز دوشنبه منتشر شد گفت: «با توجه به اتفاقی که [برایم] افتاد، حالم خیلی بد نیست.»

او که برای اولین بار پس از حمله تابستان گذشته در نیویورک با رسانه‌ها سخن می‌گفت، افزود: «جراحات بزرگ اساسا در حال بهبود یافتن هستند. در انگشت شست، انگشت سبابه، و نیمه پایین کف دست، حس دارم. دست‌درمانی زیادی انجام می‌دهم و به من گفته شده که وضعیتم خیلی خوب است.»

با این وجود، این نویسنده مشهور افزود به دلیل عدم توانایی حس کردن در نوک برخی از انگشتانش، قادر به تایپ‌کردن و نوشتن نیست.

سلمان رشدی در ادامه گفت: «می‌توانم بلند شوم و راه بروم. وقتی می‌گویم حالم خوب است، منظورم این است که بخش‌هایی از بدنم مرتب به چک‌آپ نیاز دارند. حمله بسیار بزرگی بود.»

او افزود از اختلال استرس پس از سانحه، پی‌تی‌اس‌دی، نیز رنج می‌برد و هنوز تمرکز لازم برای نوشتن را بازنیافته است.

نویسنده ۷۵ ساله «آیات شیطانی» که فتوای قتلش در اواخر دهه ١٩٨٠ توسط آیت‌الله خمینی صادر شد، ١٢ اوت سال گذشته میلادی و به هنگام آماده‌شدن برای سخنرانی درباره آزادی هنری در موسسه چاتاکا در نیویورک، از سوی یک فرد طرفدار جمهوری اسلامی به نام هادی مطر مورد حمله چاقو قرار گرفت و بینایی یک چشم خود را از دست داد.

این حمله از سوی مقامات ارشد ایالات متحده، بریتانیا، و شمار زیادی از روشنفکران و نویسندگان ایرانی و جهان محکوم شد.

XS
SM
MD
LG