لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۵

گسترش زمین های کشاورزی در منطقه ساحل آفریقا


بانک جهانی اعلام کرد که در نظر دارد زمین های کشاورزی تحت آبیاری منطقه ساحل آفریقا را دو برابر کند.

طی ده سال گذشته منطقه ساحل آفریقا مارپیچ وار در گرداب بحرانهای مکرر کمبود مواد خوراکی و گسترش فقر گرفتار شده است. کارشناسان کشاورزی و اقتصادی گفته اند که آبیاری نوین میتواند نقش بزرگی در دگرگونی و آبادانی منطقه داشته باشد.

در همین راستا، بانک جهانی اعلام کرد که در نظر دارد ظرف پنج سال آینده زمینهای کشاورزی تحت آبیاری را به دوبرابر افزایش دهد. کارشناسان گفته اند که این اقدام برای کشاورزان و دامداران منطقه گامی بزرگ و حیاتی به شمار میرود.

ماه کتار دیوپ، معاون بانک جهانی در قاره آفریقا گفت کشاورزی در منطقه ساحل عمدتاً دیمی است. طی ده سال گذشته فصل و مقدار ریزش باران در منطقه ساحل آفریقا بسیار نا منظم بوده، و از اینرو از کارائی و باروری زمین ها کشاورزی کاسته است. بنابراین، چنانچه ما بخواهیم از میزان فقر را در این منطقه کاهش دهیم، ما باید برای روستائیان امکاناتی فراهم آوریم تا آنها بتواننند درآمد بیشتر و ثابتی داشته باشند.

کار روستائیان منطقه ساحل همانند روستائیان سایر نقاط جهان عمدتاً کشاورزی و دامداری است، که در هر دو بخش نیاز مبرمی به آب دارند.

بانک جهانی میگوید در حال حاضر ۱۹ درصد زمین های کشاورزی منطقه ساحل تحت آبیاری هستند که سیستمهای آبیاری در یک چهارم منطقه درست عمل نمیکند.

آقای دیوپ گفت گسترش آبیاری صحیج محصولات کشاورزی را توسعه داده و به دام ها غذای و آب کافی ارائه خواهد دهد.

از سوی دیگر، سیستم های نوین مدیریت آب میتواند کشاوزان و دامداران را از اثرات منفی تغییرات آب و هوا و خشکسالی، که بطور فزاینده ای در این منطقه گسترش یافته، مصون نگهدارد.

بانک جهانی میگوید در نظر دارد طی ۵ سال آینده زمین های کشاورزی تحت آبیاری را به دو برابر افزایش دهد، بشرط آنکه دولتهای منطقه نیز برای انجام این پروژه به این بانک بپیوندند.

ساحل به نواری در میان قاره آفریقا گفته میشود که بطول ۵ هزار و ۴۰۰ کیلومتر و به پهنای چند صد کیلومتر گرفته تا هزار کیلومتر، از اقیانوس آرام در غرب، تا به دریای سرخ در شرق کشیده شده است. مساحت این منطقه بالغ بر سه میلیون و ۵۳ هزار و ۲۰۰ کیلومتر مربع است. این نوار از شمال سنگال، جنوب موریتانی، مرکز مالی، جنوب الجزیره و نیجریه، مرکز چاد، جنوب سودان، شمال سودان جنوبی، و اریتره عبور میکند.
XS
SM
MD
LG