لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۴

امضای سند توسعه همکاری چین و آفریقای جنوبی


جاکوب زوما، رئیس جمهوری آفریقای جنوبی و شی جین پینگ، همتای چینی او پیشاپیش برگزاری پنجمین اجلاس پنج اقتصاد نوظهور روز سه شنبه در پرتوریا دیدار و گفتگو کردند. دو رهبر موافقت نامه ای در مورد گسترش تبادلات بازرگانی، مناسبات گردشگری، آموزش و همکاری اجتماعی امضا کردند.

لینت چن، مدیرعامل بنیاد تجارت «مشارکت نوین برای توسعه آفریقا» می گوید عقد قراردادهای دوجانبه در داخل کشورهای عضو «مشارکت نوین برای توسعه آفریقا» عاقلانه است و چنین مشارکتی به شکوفایی اقتصادی آفریقا کمک خواهد کرد.

خانم چن می گوید «در شرایطی که کشورهای عضو پنج اقتصاد نوظهور (برزیل، هند، چین، روسیه و آفریقای جنوبی) در سطح جهانی فعالیت می کنند، براساس مشارکتهای دوجانبه به سطوحی از قدرت دست می یابند و سرمایه گذاری های مشترکی انجام می دهند که برای ارتقای روابط تجاری بسیار مهم هستند. مسئله فقط سرمایه گذاری این کشورها در آفریقای جنوبی نیست، بلکه آفریقا نیز می تواند در این کشورها سرمایه گذاری داشته باشند. بنابراین چنین فرصت هایی برای عقد توسعه مناسبات دوجانبه بسیار مهم هستند».

اجلاس رهبران پنج کشور اقتصاد نوظهور روز چهارشنبه به کار خود پایان می دهد و انتظار می رود که رهبران این کشورها جزئیات تاسیس بانک توسعه کشورهای پنج اقتصاد نوظهور را تدوین کرده باشند.
XS
SM
MD
LG