لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۸

راهکار پیشنهادی مقتدی صدر: مناظره زنده با محوریت سازمان ملل


تصویری از طرفداران مقتدی صدر
تصویری از طرفداران مقتدی صدر

رهبر جریان صدر عراق در توییتر نوشت که به سازمان ملل پیشنهاد داده است یک جلسه گفتگو و یا مناظره با همه احزاب سیاسی به صورت پخش زنده برگزار کند.

مقتدی صدر البته ادامه داد:«جوابی که از طریق میانجی به ما داده شد متقاعد کننده نبود و ما در پاسخ آنها چیزی به نام اصلاح و آنچه ملت از آن رنج می‌برند، ندیدیم.»

او افزود: «آن‌ها اصلاً به آن چه در حال وقوع است اهمیتی ندادند، بنابراین از همه می‌خواهیم که منتظر گام بعدی ما در جهت سیاست نادیده گرفتن آنچه بر سر عراق و مردم آن به دلیل فساد و وابستگی آمده است، باشند.»

مقتدی صدر همچنین نوشت: «انتظار نداشته باشید که پس از این اتفاق، گفت‌وگوی محرمانه جدیدی داشته باشیم. من چیزی را از مردم پنهان نمی‌کنم و در کنار مفسدان و کسانی که به دنبال آسیب رساندن به من و یا به قتل رساندنم هستند، نمی‌نشینم.»

وی همچنین ادامه داد: من به خاطر مردم و صلح مدنی بسیار کوتاه آمدم. ما منتظریم تا ببینیم که آنها چه کاری می‌توانند انجام دهند.

گفتنی است مقامات ارشد و رهبران سیاسی عراق روز چهارشنبه از هواداران مقتدی صدر خواستند در «گفت‌وگوی ملی» برای شکستن بن‌بست سیاسی کشور، شرکت کنند.

در نشستی که با حضور برهم صالح رئیس‌جمهوری عراق، محمد الحلبوسی رئیس پارلمان، جنین هنیس پلاسخارت، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در این کشور و رهبران نیروهای سیاسی ملی عراق برگزار شد، شرکت‌کنندگان تعهد خود را برای شرکت در این گفت‌وگو، اعلام کردند.

در بیانیه دفتر رسانه‌ای مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر موقت عراق، گفته شده:« راه‌ حلی برای همه بحران‌ها از طریق گفت‌وگو برای حفظ وحدت عراق، امنیت و ثبات مردم آن بیابیم»

شرکت‌کنندگان در این نشست، همچنین خواستار پایان‌ دادن به هرگونه تنش میدانی، رسانه‌ای و سیاسی شدند. آن‌ها از هواداران صدر که تحصن کرده‌اند، خواستند تا در گفت‌وگوی ملی شرکت کنند. صدر و هوادارانش در این نشست غایب بودند.

XS
SM
MD
LG