لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۸

تنش میان طرفداران صدر و حامیان ایران؛ دیوان عالی عراق انحلال پارلمان را رد کرد


تصویری از تظاهرات طرفداران مقتدی صدر در شهر ناصریه در استان ذی‌قار در جنوب عراق. ١٢ اوت ٢٠٢٢
تصویری از تظاهرات طرفداران مقتدی صدر در شهر ناصریه در استان ذی‌قار در جنوب عراق. ١٢ اوت ٢٠٢٢

دیوان عالی عراق روز یکشنبه و به دنبال ضرب‌الاجل یک هفته‌ای مقتدی صدر برای انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات جدید اعلام کرد اختیار این کار را ندارد.

این تصمیم دیوان عالی عراق احتمالا سبب افزایش تنش‌ها میان طرفداران مقتدی صدر و اعضای گروه‌های شیعه مورد حمایت ایران و عمیق‌تر شدن بحران سیاسی عراق می‌شود.

طبق بیانیه دیوان عالی عراق، گروه‌های سیاسی نباید این نهاد قضایی را درگیر رقابت‌های سیاسی خود کنند. در ادامه بیانیه آمده که وظیفه دیوان عالی رسیدگی به مسائل حقوقی است و نمی‌تواند در امور قوه مجریه یا مقننه دخالت کند.

مقتدی صدر چهارشنبه گذشته با انتشار توییتی، ضرب‌الاجلی یک هفته‌ای به قوه قضائیه عراق برای انحلال پارلمان داده بود. این روحانی پرنفوذ شیعه پیشتر نیز خواهان انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات جدید شده بود، اما این بار ضرب‌الاجل نیز تعیین کرد.

ناتوانی او از تشکیل دولت پس از پیروزی در انتخابات اکتبر سال گذشته سبب شده عراق در بن‌بستی ١٠ ماهه فروغلطد که طولانی‌ترین بن‌بست از زمان سقوط صدام در سال ٢٠٠٣ است.

آقای صدر شنبه شب از طرفدارانش خواست آماده برگزاری تظاهرات گسترده در سراسر عراق شوند اما روز خاصی برای آن تعیین نکرد.

اما گروه‌های طرفدار ایران که پس از کناره‌گیری نمایندگان نزدیک به مقتدی صدر اکنون اکثریت کرسی‌ها را در اختیار دارند، می‌گویند تنها پارلمان اختیار انحلال خود را دارد. آنها روز جمعه نیز با برپایی تظاهراتی، به هجوم طرفداران صدر به پارلمان اعتراض کردند.

XS
SM
MD
LG