لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۹

حکم زندان حسن سعیدی، عضو سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران، در دیوان عالی کشور نقض شد


آرشیو
آرشیو

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه در اطلاعیه ای خبر داد که حکم زندان حسن سعیدی، عضو این تشکل کارگری، با نقض در دیوان عالی کشور کاهش یافته است.

سندیکا اشاره کرد که آقای سعیدی پس از بازداشت در ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ و ‌به دنبال ماه ها بازجویی با پرونده سازی به پنج سال حبس به اتهام واهی اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور و یک سال حبس و دو سال تبعید به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام محکوم شده بود.

بازداشت این فعال کارگری همراه با بازداشت شماری از فعالان کارگری و معلمان شناخته شده در ایران به دست نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بود؛ اقدامی که از سوی تشکل های کارگری، معلمان و بازنشستگان در ایران و نیز اتحادیه های کارگری در جهان به شدت محکوم شد.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه در اطلاعیه خود نوشت: در روزهای اخیر، با نقض رای در دیوان عالی کشور حکم زندان حسن سعیدی به ترتیب به ۳ سال و ۶ ماه و یک روز بابت اتهام اجتماع و تبانی، و ۷ ماه بابت اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام کاهش یافته است.

این تشکل کارگری همچنین نوشت که با گذشت دو سال از بازداشت و‌ حبس حسن سعیدی، حتی یک روز مرخصی به او داده نشده و با آزادی مشروط وی نیز مخالفت شده است.

پیشتر صدای آمریکا در گزارشی اختصاصی در مورد زندان اوین با اشاره به «دست و دل بازی قوه قضائیه در دادن مرخصی‌های طولانی‌مدت به زندانیان خودی» نوشته بود این در شرایطی است که قوه قضائی در دادن مرخصی جهت گذراندن معالجات پزشکی و یا دوران نقاهت به زندانیان سیاسی و عقیدتی سخت‌گیرانه عمل می‎ کند.

در این ارتباط، می‎ توان به زندانیانی مانند ناهید تقوی، رضا شهابی، داود رضوی، حسن سعیدی، فاطمه سپهری، آرش جوهری، کیوان مهتدی، رسول بداقی، مهران رئوف، مازیار سیدنژاد، جعفر ابراهیمی و ... اشاره کرد. چنین رویه‌ای در سالیان قبل از این هم وجود داشته است.

XS
SM
MD
LG