لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۲

رئیس جمهوری جدید لبنان انتخاب شد


میشل عون رئیس جمهوری جدید لبنان در کنار سعد حریری، نخست سابق وزیر لبنان.
میشل عون رئیس جمهوری جدید لبنان در کنار سعد حریری، نخست سابق وزیر لبنان.

بعد از دو سال، رئیس جمهوری جدید لبنان انتخاب شد. میشل عون، نامزدی که پیشتر مورد حمایت حزب الله لبنان و همچنین سعد حریری نخست وزیر سابق و رهبر جریان ۱۴ مارس قرار گرفته بود، روز دوشنبه به این سمت انتخاب شد.

براساس گزارش زنده تلویزیون‌های لبنان، پارلمان این کشور روز دوشنبه ۱۰ آبان جلسه دیگری تشکیل داد و همه ۱۴۷ نماینده لبنانی در جلسه حاضر شدند. عون برای ریاست جمهوری نیاز به کسب دو سوم آرا داشت اما در دور اول سه رای کم آورد. او توانست ۸۶ رای کسب کند و تعداد آراء سفید ۳۶ و تعداد آراء باطله ۶ بود.

در دور دوم میشل عون با رای نسبی (نصف بعلاوه یک) برنده اعلام شد و سیزدهمین رئیس جمهوری لبنان شد.

انتخاب آقای عون پس از دو سال صورت می گیرد. در اردیبهشت ۲۰۱۴ میشل سلیمان بعد از پایان دوره کنار رفت و از آن زمان این کشور شش میلیون نفری، رئیس جمهوری نداشت.

میشل عون کیست؟

آقای عون در یکی از تجمع های حامیانش.
آقای عون در یکی از تجمع های حامیانش.

میشل عون، ۸۳ ساله، فرمانده سابق ارتش، یک بار پیشتر رئیس جمهوری لبنان شده بود. او در سالهای ۱۹۸۸ تا ۱۹۹۰ رئیس جمهوری یکی از دو حکومت لبنان بود که برای قدرت با هم در نبرد بودند.

در آن زمان لبنان و سوریه در زمان حافظ اسد اختلاف شدید داشتند و درگیری نظامی در نهایت به کناره گیری و فرار میشل عون منجر شد.

عون در سال ۱۹۸۹ علیه نیروهای سوریه در لبنان اعلام نبرد کرد و آن را «جنگ آزادیبخش» نامید اما بعد از اینکه ارتش سوریه شهر بیروت را تصرف کرد، آقای عون به سفارت فرانسه پناهنده شد و از آنجا به پاریس رفت. بعد از او، الیاس هراوی برای حدود ده سال رئیس جمهوری ماند.

بعد از خروج سوریه از لبنان در سال ۲۰۰۵، عون به لبنان بازگشت و جنبش میهنی آزاد را تشکیل داد.

میشل عون از متحدان حزب الله لبنان و جنبش امل بود. او از زمان بازگشت به لبنان عضو مجلس بود.

نامزد حزب الله، حمایت سعد حریری

گره کور انتخاب رئیس جمهوری لبنان دو هفته پیش بعد از اعلام حمایت رسمی حزب الله لبنان از میشل عون گشوده شد.

براساس قانون اساسی لبنان، رئیس جمهوری باید از اقلیت مسیحی باشد و حزب الله لبنان اعلام کرد از آقای عون حمایت می کند.

حمایت حزب الله از عون که ده سالی متحد این گروه است، تعجب برانگیز نبود اما حمایت سعد حریری از او عجیب بود چون آقای حریری از ائتلاف ۱۴ مارس است که از نظر سیاسی مخالف حزب الله است.

ائتلاف ۱۴ مارس، یک ائتلاف احزاب سیاسی ضد سوری و احزاب مستقل در لبنان است که در سال ۲۰۰۵ شکل گرفت. این اتحاد پس از تظاهرات بزرگ بیروت در روز ۱۴ مارس سال ۲۰۰۵، یک ماه پس از ترور رفیق حریری نخست‌وزیر سابق این کشور برگزار شد.

برخی اقدام سعد حریری را «قمار سیاسی» او می دانند. تحلیل گران می گویند او دو هدف را دنبال می کند. اول اینکه با حمایت از نامزد حزب الله، عملا در آینده لبنان باید در بحران سوریه اعلام بی طرفی کند. در حال حاضر حزب الله لبنان در بحران سوریه به نفع اسد نقش دارد و عملا با ریاست جمهوری عون، حزب الله مجبور به کنار کشیدن از نبرد در سوریه است.

از سوی دیگر، به نظر می رسد آقای حریری با این حمایت سعی در بهبود وجه ائتلاف ۱۴ مارس در کل لبنان دارد تا در نهایت اکثریت قوی تری در پارلمان بدست بیاورد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG