لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۸

سعد حریری نخست وزیر لبنان شد


آقای حریری ۴۶ ساله پیشتر هم سابقه نخست وزیری داشت.
آقای حریری ۴۶ ساله پیشتر هم سابقه نخست وزیری داشت.

رئیس جمهوری جدید لبنان از نخست وزیر خواست دولت جدید تشکیل دهد.

بنا به گزارش نیویورک تایمز، میشل عون، رئیس جمهوری جدید لبنان روز پنجشنبه ۱۳ آبان از سعد حریری، نخست وزیر سابق کشور، خواست تا آغاز به تشکیل دولتی جدید کند.

آقای عون دو روز اخیر را صرف مشاوره با قانونگذاران درباره گزینه مناسب برای سمت نخست وزیری کرده بود که در نهایت به انتخاب سعد حریری منجر شد.

سعد حریری فرزند رفیق حریری نخست وزیر پنج دوره ای لبنان است. سعد حریری یکی از افراد ثروتمند جهان است و پیشتر نیز در سالهای ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱ نخست وزیر لبنان شده بود. به تازگی او از نامزد حزب الله برای ریاست جمهوری حمایت کرد و راه برای میشل عون هموار شد که رای پارلمان لبنان را کسب کند.

دفتر ریاست جمهوری هنوز اعلام نکرده چه درصدی از قانونگذاران از نخست وزیری آقای حریری حمایت کرده اند.

میشل عون ۸۳ ساله، یک مسیحی و فرمانده سابق ارتش که از متحدان حزب الله لبنان است، روز دوشنبه، ۱۰ آبان، و به دنبال رای گیری در مجلس لبنان، به عنوان رئیس جمهوری این کشور انتخاب شد.

بنا به قانون اساسی لبنان، رئیس جمهوری کشور باید از میان مسیحیان «مارونی» کشور انتخاب شود، نخست وزیر باید مسلمان سنی، و سخنگوی مجلس باید مسلمان شیعه باشد.

در حالیکه میشل عون هم اکنون حامی نیروهای طرفدار دولت سوریه شده است، سعد حریری از مخالفان سر سخت دولت بشار و حزب الله لبنان است.

با این حال، آقای عون پس از حمایت حریری از او به مقام ریاست جمهوری رسید، حمایتی که در نهایت منجر به انتخاب آقای حریری برای مقام نخست وزیری شده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG