لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۰

رهبران کره‌جنوبی و ژاپن خواهان کاهش اختلافات تاریخی دو کشور شدند


یون سوک یول، رئیس جمهوری کره جنوبی، نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک - ۲۰ سپتامبر ۲۰۲۲
یون سوک یول، رئیس جمهوری کره جنوبی، نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک - ۲۰ سپتامبر ۲۰۲۲

یون سوک یول، رئیس جمهوری کره جنوبی، و فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن، روز چهارشنبه در گفت‌وگویی رودرو موافقت کردند روابط دو کشور که به خاطر اختلافات تاریخی خدشه‌دار شده بود، بهبود یابد.

به گزارش رویترز، این دیدار در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک انجام شد که اولین ملاقات رهبران دو کشور از سال ۲۰۱۹ به بعد بود.

یون که در ماه مه به قدرت رسید، مشتاق بهبود و تقویت روابط با توکیو بوده است، روابطی که به خاطر استعمار شبه جزیره کره بین سال‌های ۱۹۱۰ و ۱۹۴۵ توسط ژاپن سرد شده بود. حال که هر دو کشور با تهدیدات هسته‌ای و موشکی کره شمالی روبرو هستند، ژاپن نیز بر اهمیت همکاری استراتژیک دو کشور تاکید کرده است.

لی جه-میونگ، معاون سخنگوی یون در بیانیه‌ای گفت: «دو رهبر در مورد نیاز به بهبود روابط از طریق حل و فصل مسائل معلق توافق کردند و توافق کردند که به گفتگوهای دیپلماتیک خود تسریع بخشند.»

لی گفت که رهبران نگرانی‌های جدی در مورد برنامه هسته‌ای کره شمالی دارند، از جمله قانون اخیر این کشور که مجوز اولین استفاده از سلاح های هسته‌ای را صادر کرده و می‌تواند احتمال از سرگیری آزمایش‌های هسته‌ای برای اولین بار از سال ۲۰۱۷ را به دنبال داشته باشد.

XS
SM
MD
LG