لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۳۵

 ۵۰ کشته در حمله موشکی به ایستگاه قطار در دونتسک؛ روسیه بر شرق اوکراین تمرکز کرده است


ایستگاه قطار در دونتسک.
ایستگاه قطار در دونتسک.

در حالی که از تهاجم روسیه به اوکراین بیش از شش هفته گذشته است، روز جمعه بر اثر اصابت یک موشک به یک ایستگاه قطار در منطقه دونتسک در شرق اوکراین، که محل تخلیه هزاران غیرنظامی در حال فرار از جنگ است ۵۰ نفر کشته شدند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، مسکو را مسئول این حمله دانسته اما وزارت دفاع روسیه دست داشتن در این حمله را رد کرده است.

افزایش بی‌سابقه قیمت غلات و روغن‌های گیاهی

سازمان ملل روز جمعه اعلام کرد قیمت غلات و روغن‌های گیاهی، به دلیل کمبودهای ناشی از جنگ در اوکراین، از ماه گذشته به بالاترین سطح خود رسیده است. روسیه و اوکراین در مجموع حدود ٣٠ درصد گندم و ٢٠ درصد ذرت جهان را تامین می‌کنند.

مصوبه سنای آمریکا: حذف روسیه و بلاروس از شرایط تجاری «مطلوب‌ترین کشور»

سنای آمریکا روز پنجشنبه با اکثریت قاطع از مصوبه‌ای حمایت کرد که شرایط تجاری «مطلوب‌ترین کشور» را برای روسیه و متحد نزدیکش بلاروس حذف می‌کند. کشورهای دارای این شرایط از امتیازات خاصی در تجارت با آمریکا بهره‌مند می‌شوند.

تعلیق عضویت روسیه از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد

مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز پنجشنبه به تعلیق عضویت روسیه از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد رای داد. این رای‌گیری در پی انتشار تصاویر کشتار غیرنظامیان از مناطق اطراف کی‌یف، پایتخت اوکراین، که پیشتر در کنترل نظامیان روس بود، صورت گرفت. در این رای‌گیری، ۹۳ کشور به تعلیق عضویت روسیه از شورای حقوق بشر این سازمان رای دادند، ۲۴ کشور با آن مخالفت کردند و ۵۸ کشور رای ممتنع دادند.

تغییر تمرکز روس‌ها از کی‌یف و سایر شهرهای بزرگ به شرق اوکراین

به دنبال ناکامی نیروهای روسیه در تصرف کی‌یف و دیگر شهرهای بزرگ در شمال اوکراین، وزارت دفاع بریتانیا اعلام کرده روسیه احتمالا تلاشهایش را بر روی شرق اوکراین متمرکز کرده تا بتواند با تصرف مناطقی بیشتر، شروط خود را در مذاکرات صلح بر طرف اوکراینی تحمیل کند.

گزارشها حاکی از تجمع انبوهی از سربازان روسیه در مرکز صنعتی شرق اوکراین موسوم به دونباس است و نبردهای پیش رو در هفته‌های آتی می‌تواند نتیجه جنگ را مشخص کند.

گسترش دامنه تحریمها علیه مسکو و تحریم دختران ولادیمیر پوتین از سوی بریتانیا

پس از ایالات متحده و اتحادیه اروپا، بریتانیا نیز روز جمعه اعلام کرد دو دختر ولادیمیر پوتین را به فهرست افراد تحت تحریم خود افزوده است. این تحریم شامل مسدود کردن داراییها و منع ورود آنها به خاک بریتانیا میشود.

در همین ارتباط، لاتویا نیز روز جمعه اعلام کرد ٩ شهروند روسیه‌ای و شش شهروند بلاروسی را به دلیل اینکه فعالیتهایشان تهدیدی برای امنیت ملی این کشور قلمداد میشود، تحت تحریم قرار گرفته‌اند.

بدین‌ترتیب از زمان آغاز تهاجم روسیه به اوکراین، بریتانیا بیش از ١ هزار و ٢٠٠ فرد و نهاد روسی از جمله ۷۶ الیگارش و ۱۶ بانک را تحریم کرده است. بر اساس تخمین دولت بریتانیا، دولتهای غربی تا کنون مجموعا معادل ۳۶۰ میلیارد دلار دارایی روسها را مسدود کردهاند.

گسترش تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه از جمله ممنوعیت واردات زغال‌سنگ

اتحادیه اروپا روز جمعه پنجمین بسته تحریمی خود علیه روسیه را از زمان آغاز تهاجم این کشور به مسکو اعلام کرد. این بسته تحریمی شامل ممنوعیت واردات زغالسنگ، چوب، مواد شیمیایی و شمار دیگری از محصولات روسی است.

این بسته تحریمی همچنین از تردد کشتیها و کامیونهای روسی در آبها و جاده‌های کشورهای عضو اتحادیه اروپا جلوگیری و هرگونه تراکنش با چهار بانک روسیهای را ممنوع میکند.

سفر دو مقام ارشد اتحادیه اروپا و نخستوزیر اسلواکی به کییف

اورزولا فون در لاین رئیس کمیسیون اروپایی، جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، و ادوارد هگر نخست‌وزیر اسلواکی، به منظور تقویت حمایتهای اروپا از اوکراین وارد کی‌یف شدند.

نخست‌وزیر اسلواکی با انتشار توییتی اعلام کرد خانم فون در لاین و آقای بورل در این سفر کمکهای تجاری و انساندوستانه به رئیس‌جمهوری اوکراین و دولتش پیشنهاد میکنند.

تحریم بزرگترین شرکتهای کشتی‌سازی نظامی و استخراج الماس در روسیه توسط دولت بایدن

دولت جو بایدن روز پنجشنبه اعلام کرد تحریمهایی را علیه بزرگترین شرکتهای کشتی‌سازی نظامی و استخراج الماس در روسیه وضع میکند.

در نتیجه این اقدام، دسترسی دو شرکت دولتی آلروسا- بزرگترین شرکت استخراج الماس در جهان- و همچنین «یونایتد شیپبیلدینگ کورپوریشن» به نظام مالی ایالات متحده مسدود میشود.

تایید بیش از ١٠٠ حمله به تاسیسات بهداشتی-درمانی اوکراین از آغاز تهاجم

سازمان بهداشت جهانی روز پنجشنبه اعلام کرد از زمان آغاز تهاجم روسیه به اوکراین، دستکم ١٠٣ حمله به بیمارستانها و مراکز بهداشتی-درمانی اوکراین صورت گرفته است.

تدروس آدهانوم گبریسوس، رئیس سازمان بهداشت جهانی، ضمن اعلام این خبر گفت در نتیجه این حملات حداقل ٧٣ نفر کشته و ۵۱ نفر دیگر نیز زخمی شده‌اند.

هک‌شدن وبسایتهای دولتی فنلاند همزمان با سخنرانی ویدیویی ولودیمیر زلنسکی

دولت فنلاند اعلام کرد روز جمعه همزمان با سخنرانی ویدیویی ولودیمیر زلنسکی برای نمایندگان پارلمان، وبسایتهای وزارتهای دفاع و خارجه این کشور هک شدند. وبسایت اصلی دولت فنلاند نیز مورد حمله سایبری قرار گرفت.

وزارت دفاع فنلاند اوایل روز جمعه نیز از نقض حریم هوایی این کشور توسط هواپیماهای دولت روسیه خبر داده بود.

XS
SM
MD
LG