لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۰

تکرار پروپاگاندای مسکو در رسانه‌های حکومتی ایران به رغم انزجار جهانی از جنایات روسیه در بوچا


مردم در کنار یک گور دسته‌جمعی در بوچا، در حومه کی‌یف ایستاده‌اند - دوشنبه ۱۵ فروردین
مردم در کنار یک گور دسته‌جمعی در بوچا، در حومه کی‌یف ایستاده‌اند - دوشنبه ۱۵ فروردین

در حالی که مستندات و شواهد از کشتار گسترده غیرنظامیان توسط نیروهای نظامی روسیه در اوکراین از جمله در شهر بوچا حکایت دارد، رسانه‌های حکومتی جمهوری اسلامی همچنان پروپاگاندای مسکو را بازنشر می‌کنند که مدعی است تصاویر و روایت‌های اوکراین ساختگی و جعلی است.

بخش‌های خبری صدا و سیما، همچنان از عبارت «عملیات ویژه» به جای حمله روسیه به اوکراین استفاده می‌کنند و بر بازتاب اظهارات سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه و واسیلی نبنزیا نماینده این کشور در سازمان ملل مبنی بر «جعلی بودن تصاویر» تاکید می‌کنند.

خبرگزاری صدا و سیما، روز دوشنبه پانزدهم فروردین، خبر اظهارات لاوروف را با تیتر «لاوروف: وقایع بوچا سناریوهای ساختگی کی‌یف هستند» منتشر کرد و خبرگزاری‌های فارس و تسنیم هر دو نزدیک به سپاه پاسداران، درباره اخبار بوچا نوشتند «ارتش روسیه هرگز علیه غیرنظامیان جنایت نکرده است» و «کمپین تخریب چهره روسیه در بوچا شبیه کمپین‌های «کلاه سفیدها» در سوریه است.»

تکرار پروپاگاندای روسیه از سوی رسانه‌های جمهوری اسلامی در حالی است که دست‌اندرکاران این رسانه‌ها از بی‌اعتمادی بیشتر مردم به اخبارشان آگاهند. بر اساس گزارش عباس محمدنژاد مدیرکل خبر و تفاسیر معاونت برون‌مرزی صدا و سیما در فصلنامه «امنیت ملی»، اعتماد به اخبار صدا و سیما از تابستان ۱۳۹۰ تا تابستان ۱۳۹۷، به میزان ۲۰ درصد کاهش داشته است.

  • نسل‌کشی در بوچا و شواهد غیرقابل انکار

مقامات اوکراینی گفته‌اند اجساد ۴۱۰ غیرنظامی در شهرهای اطراف کی‌یف، که در روزهای اخیر از نیروهای روسیه بازپس گرفته‌اند، پیدا شده است. گزارشی که مشاهدات خبرنگاران حاضر در محل آن را تأیید می‌کند.

در بوچا، شمال غربی پایتخت، خبرنگاران آسوشیتدپرس اجساد ۲۱ نفر را دیده‌اند و به نظر می‌رسد که شماری از قربانیان از فاصله نزدیک مورد اصابت گلوله قرار گرفته‌اند. دستان برخی از کشته‌شدگان نیز از پشت بسته شده بود.

همچنین در موتیژین، در غرب کی‌یف، خبرنگاران آسوشیتدپرس اجساد چهار نفر را دیده‌اند که به نظر می‌رسید از فاصله نزدیک مورد اصابت گلوله قرار گرفته و به داخل گودال پرتاب شده‌اند. ساکنان شهر گفته‌اند که اجساد شهردار، پسرش و شوهرش که دستان و چشمانشان بسته شده بود نیز در میان آنها بود.

تصاویر اجساد پخش‌شده در شهرهای اطراف کی‌یف موجی از خشم علیه روسیه به راه انداخته است که می‌تواند نقطه عطفی در این جنگ تقریبا شش هفته‌ای باشد.

این درحالی است که تحریم‌ها تاکنون نتوانسته تهاجم مسکو را متوقف کند و در عوض با افزایش قیمت‌های انرژی، و کنترل‌های شدید بر بازار ارز روسیه، تأثیر آن‌ها را کمرنگ کرده است به‌طوری که ارزش روبل پس از یک سقوط اولیه بار دیگر افزایش قابل توجهی یافته است.

روسیه روز ۲۴ فوریه با ادعای یک «عملیات نظامی ویژه» برای غیرنظامی کردن و «نازی‌زدایی» اوکراین به آن کشور حمله کرد. این جنگ تاکنون به کشته شدن هزاران نفر و آوارگی میلیون‌ها نفر منجر شده است.

XS
SM
MD
LG