لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۰

«قساوت» در بوچا؛ اوکراین نیروهای روس را به تجاوز به زنان و سوزاندن اجساد آنها متهم کرد


جسد یک مرد در منطقه‌ای که نیروهای اوکراینی توانستند دوباره کنترل آنها را به دست گیرند. 
جسد یک مرد در منطقه‌ای که نیروهای اوکراینی توانستند دوباره کنترل آنها را به دست گیرند. 

مقامات اوکراینی و اروپایی روز یکشنبه از آنچه به گفته آنها قساوت و جنایت صورت گرفته توسط نیروهای روس در نزدیکی کی‌یف است ابراز خشم کردند.

مقامات می‌گویند این جنایات پیش از عقب‌نشینی نیروهای روس از مناطق اطراف پایتخت صورت گرفته است. گفته می‌شود هدف روسیه از این عقب‌نشینی، متمرکز کردن حملات در نقاط دیگر اوکراین است.

شهردار بوچا، شهری در ۳۷ کیلومتری شمال غربی پایتخت، روز شنبه گفت که ۳۰۰ نفر از ساکنان این شهر طی یک ماه اشغال این شهر توسط ارتش روسیه کشته شده‌اند. خبرنگار رویترز قربانیان را در یک گور دسته‌جمعی دیده و هنوز اجساد برخی از آنان در خیابان‌ها است.

همزمان، به گزارش خبرگزاری فرانسه یک دادستان اوکراین گفت اجساد ۴۱۰ نفر در مناطق اطراف اوکراین پیدا شده است.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، ضمن ابراز تاسف شدید نسبت به تصاویر منتشر شده از قساوت‌ نیروهای روسیه علیه غیرنظامیان در شهر «بوچا» گفت اینها واقعیت‌های جاری روزانه در اوکراین هستند و نباید عادی‌سازی شوند.

اوکراین روز شنبه مدعی شد که نیروهایش برای اولین بار از زمان آغاز تهاجم روسیه در ۲۴ فوریه، کنترل تمام مناطق اطراف پایتخت را پس گرفته‌اند.

روسیه پیشتر اتهامات مربوط به جنایات جنگی ‌و هدف قرار دادن غیرنظامیان را رد کرده است.

به نوشته رویترز کرملین و وزارت دفاع روسیه به درخواست ها برای اظهار نظر در مورد اجساد کشف شده در بوچا پاسخی نداده‌اند.

یکی از دستیاران ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، روز یکشنبه گفت که نیروهای اوکراینی اجساد زنانی را که به آنها تجاوز شده و به آتش کشیده‌ شده‌اند و همچنین اجساد مقامات محلی و کودکان را پیدا کرده‌اند.

الکسی آرستویچ به یک شبکه تلویزیونی اوکراین گفت «مردانی هستند که بدنشان نشانه های شکنجه را بر خود دارد. دستان آنها بسته شده بود و با شلیک گلوله به پشت سر کشته شدند.»

مقامات ارشد اروپایی گفتند که هر جنایت جنگی احتمالی باید مورد بررسی قرار گیرد.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در توئیتر نوشت: «از اخبار جنایات نیروهای روس شوکه شده‌ام. اتحادیه اروپا به اوکراین در مستندسازی جنایات جنگی کمک می‌کند.» او افزود دیوان بین المللی عدالت باید به همه این موارد رسیدگی کند.

لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا، نیز گفت: «شواهد فزاینده‌ای در مورد اقدامات وحشتناک نیروهای متجاوز در شهرهایی مانند ایرپین و بوچا وجود دارد» و گفت که لندن به طور کامل از هرگونه تحقیقات دادگاه کیفری بین المللی حمایت می‌کند.

در همین حال موشک‌ها روز یکشنبه به نزدیکی بندر اودسا در جنوب اوکراین اصابت کرد. روسیه اعلام کرد که یک پالایشگاه نفت را در آنجا منهدم کرده است.

در اودسا، شورای شهر گفت که «تاسیسات زیرساختی حیاتی» آسیب دیده است. تلفات جانی گزارش نشده است.

از سوی دیگر نشانه اندکی از پیشرفت در تلاش‌ها برای پایان دادن به جنگ مشاهده می‌شود، اگرچه یک مذاکره کننده ارشد روسیه، گفت که مذاکرات قرار است روز دوشنبه از سر گرفته شود.

XS
SM
MD
LG