لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۸

دادگاه‌های روسیه حکم به تعطیلی ۳ رستوران مک‌دونالد در مسکو دادند


مسکو-- مردم از مقابل نخستين رستوران مک دونالد در اتحاد جماهیر شوروی، که در سال ۱۹۹۰ آغاز بکار کرده بود، می‌گذرند – ۳۰ مردادماه (۲۱ اوت ۲۰۱۴)
مسکو-- مردم از مقابل نخستين رستوران مک دونالد در اتحاد جماهیر شوروی، که در سال ۱۹۹۰ آغاز بکار کرده بود، می‌گذرند – ۳۰ مردادماه (۲۱ اوت ۲۰۱۴)

بازرگانان روسیه اين اقدامات عليه شرکت‌ها و منافع آمريکا را، با به سردی گرائیدن روابط بین آمريکا و روسيه مرتبط دانسته‌اند، که از زمان الحاق شبه جزيره کريمه به خاک روسيه شدت گرفت.

در حالی‌که روابط غرب و روسیه بر سر بحران اوکراین به بن‌بست رسيده است، روز چهارشنبه دادگاه‌های روسی حکم به تعطيلی موقت ۳ شعبه از رستوران‌های زنجیره‌ای آمریکایی مک‌دونالد، به دليل عدم رعایت ملاحظات بهداشتی، دادند.

يکی از این رستوران‌ها در میدان مانژ مسکو، پائین ديوارهای کاخ کرملين، ديگری در ميدان پوشکين، و سومی در پروسپکت‌ميرا قرار دارند. اين رستوران‌ها از هفته پيش طبق دستور سازمان ناظر بر امنیت مواد غذايی بسته شده بودند.

طبق گزارش سالانه شرکت مک‌دونالد، روسيه هفتمين بازار عمده برای اين شرکت است، که در مجموع ۴۳۸ شعبه در سراسر روسيه دارد. تاکنون ۵ رستوران مک‌دونالد در روسيه به اتهام نقض مقررات بهداشتی از سوی دولت تعطيل شده‌اند. بازرسی‌های جامعی که شامل بازرسی‌های سرزده نيز می‌شود، هم‌اکنون در سراسر روسيه در حال انجام است.

بازرگانان روسیه اين اقدامات عليه شرکت‌ها و منافع آمريکا را، با به سردی گرائیدن روابط بین آمريکا و روسيه مرتبط دانسته‌اند، که از زمان الحاق شبه جزيره کريمه به خاک روسيه شدت گرفت و به تحريم‌های دوجانبه و محدوديت‌های تجاری تلافی‌جويانه منجر شده است‌. سازمان ناظر بر امنیت مواد غذايی روسيه اين اتهام را که اقداماتش ازروی ملاحظات سياسی است رد می‌کند.

دفتر مرکزی مک‌دونالد در ايالت ایلینويز آمريکا، در بیانیه‌ای گفت نسبت به تصميم روز چهارشنبه، ۵ شهريورماه (۲۷ اوت) دادگاه درخواست تجديدنظر خواهد داد. سخنگوی این شرکت گفت، «ما با تصميمات دادگاه موافق نيستيم و مطابق آئين دادرسی درخواست تجديد نظر خواهيم داد.»

همچنين از وکيلی که نمايندگی شرکت مک‌دونالد را در دادگاه برعهده داشت، نقل شده است که تصميمات دادگاه مبنی بر تعطيل سه رستوران برای مدت ۹۰ روز توجيه ناپذير است.

XS
SM
MD
LG