لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۴

«سازمان اتحاد علیه ایران هسته‌ای» خواستار تحریم «شرکت بوش» توسط آمریکا شد


سازمان «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» روز پنج‌شنبه در بیانیه‌ای خواستار تحریم «شرکت بوش آلمان» به اتهام فروش دوربین‌هایی با «قابلیت تشخیص چهره» و «ظلم به زنان ایران» شد.

بر اساس این بیانیه، تحقیقات شبکه «ای‌ آر‌ دی» آلمان نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی از دوربین‌های هوشمند بوش، برای تشخیص چهره و اجرای «قوانین حجاب اجباری» استفاده می‌کند.

سازمان «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» در بیانیه خود همچنین نوشت که با وجود «لفاظی‌های آلمان»، این کشور همچنان بزرگترین شریک تجاری اروپایی جمهوری اسلامی است.

این سازمان همچنین با اشاره به دخالت «شرکت بوش» در شبکه دوربین‌های نظارتی جمهوری اسلامی، این دخالت را نشان‌دهنده گسست بین «تعهدات حقوق‌بشری» و «روابط تجاری» آلمان دانست و تاکید کرد که پاسخگو کردن شرکت بوش ـ همانطور که جو بایدن پیشتر شرکت تیاندی را در لیست سیاه قرار داد ـ برای رسیدگی به این ریاکاری و حمایت از حقوق‌بشر، ضروری است.

سازمان اتحاد علیه ایران هسته‌ای همچنین از دولت ایالات متحده خواست تا در برابر شرکت‌هایی که «خشونت و سرکوب» را امکان‌پذیر می‌کنند، موضع‌گیری کند.

همزمان شرکت بوش فروش هشت هزار دوربین به جمهوری اسلامی را بین سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸ تایید اما خبر فروش دوربین‌های دارای فناوری تشخیص چهره به حکومت ایران را تکذیب کرده است.

دنیس کریسمان، سخنگوی مطبوعاتی شرکت آلمانی فناوری و مهندسی «بوش»، به بخش فارسی صدای آمریکا گفت که شرکت متبوعش از سال ۲۰۱۹ تاکنون هیچ دوربین امنیتی به ایران نفروخته است‌ و دوربین‌های فروخته شده در سال‌های گذشته از قابلیت ارتقا با نصب نرم‌افزارهای تشخیص چهره برخوردار نیستند.

این اعتراف از سوی شرکت بوش هنگامی انجام شد که معترضان، شبکه دوربین‌های نظارتی تهران را هک کرده و به تصاویر ضبط شده توسط دوربین‌های بوش، دسترسی پیدا کردند.

در شرایطی‌که تشدید اجرای قانون حجاب اجباری در جمهوری اسلامی منجر به محرومیت زنان از دسترسی آزادانه به مکان‌های عمومی می‌شود، این اقدام یک شرکت اروپایی واکنش‌‌ها بسیاری را بر‌انگیخت.

چندی پیش ایالات متحده شرکت چینی تیاندی را به دلیل کمک به نقض حقوق بشر و تشخیص چهره معترضان ضد جمهوری اسلامی در «لیست سیاه» قرار داده بود.

XS
SM
MD
LG