لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۹

نقش ژنرال مک مستر در تصمیم پرزیدنت ترامپ برای حمله موشکی به سوریه


هربرت ریموند مک‌مستر، فرمانده پیشین نیروهای آمریکا در عراق و افغانستان، اوایل اسفند به عنوان مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری انتخاب شد
هربرت ریموند مک‌مستر، فرمانده پیشین نیروهای آمریکا در عراق و افغانستان، اوایل اسفند به عنوان مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری انتخاب شد

واکنش دونالد ترامپ به حمله شیمیایی اخیر در سوریه، در سومین ماه از آغاز دوران ریاست جمهوری او، از وجود دیدگاهی پخته در حلقه تصمیم‌گیری های امنیتی کاخ سفید حکایت دارد.

به عقیده کارشناسانی که با صدای آمریکا گفت‌وگو کرده‌‌اند، در فرمان حمله آمریکا به پایگاه الشعیرات سوریه، رد پای ژنرال مک‌مستر مشاور امنیت ملی پرزیدنت ترامپ دیده می‌شود.

چارلز کاپچن، عضو شورای امنیت ملی دولت‌های بیل کلینتون و باراک اوباما، می‌گوید «از وقتی ژنرال مک‌مستر جایگزین ژنرال (مایکل) فلین شده، توانسته رویه معمول‌تری را در روند تصمیم‌گیری های امنیت ملی جا بیاندازد.»

هربرت ریموند مک‌مستر، ژنرال سه ستاره ارتش که قبلا فرماندهی نیروهای آمریکایی در عراق و افغانستان را بر عهده داشته، اوایل اسفند ماه و یک هفته پس از کناره‌گیری مایکل فلین به سمت مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری انتخاب شد.

تصمیم پرزیدنت ترامپ در سوریه بسیاری را شگفت‌زده کرد، چرا که این اقدام تنها چند روز پس از اظهارات وزیر خارجه دولت او و همچنین نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد – که گفتند رفتن بشار اسد از قدرت اولویت واشنگتن نیست – صورت گرفت.

منتقدان، فرمان دونالد ترامپ برای حمله موشکی به پایگاه نظامی سوریه را یک چرخش ۱۸۰ درجه‌ای از مواضع سال ۲۰۱۳ او می‌دانند که پس از وقوع حمله شیمیایی در سوریه، به باراک اوباما توصیه کرده بود دست به اقدام نظامی نزد.

آقای ترامپ، که در آن زمان در دنیای تجارت مشغول بود، در پیامی در توئیتر خطاب به رئیس جمهوری وقت ایالات متحده نوشته بود «اگر دست به این کار (حمله) بزنید، اتفاقات خیلی بدی رخ خواهد داد، که چیزی از آن نصیب آمریکا نمی‌شود.»

اما توئیت این هفته او که تنها نوشت «امشب فرمان حمله هدفمند موشکی را صادر کردم ...» متفاوت بود. وی بعد از این توئیت، کلیپ‌های کوتاهی از گفت‌وگوهای مک‌مستر و تیلرسون با خبرنگاران پس از انجام حمله موشکی را بازنشر کرد.

با نگاهی دوباره به سیر تحولاتی که منجر به حمله موشکی بامداد جمعه ارتش آمریکا علیه پایگاه هوایی متعلق به دولت سوریه در استان حمص شد، می‌توان دریافت که تحولی در تصمیم‌گیری های کاخ سفید در زمینه امنیتی رخ داده است.

رئیس جمهوری صبح سه شنبه از وقوع حمله شیمیایی در سوریه آگاه شد و درخواست اطلاعات بیشتر کرد؛ عصر همان روز از اعضای کلیدی شورای امنیت ملی خود خواست گزینه‌های نظامی پیش رو را بررسی و ارائه کنند.

وی روز چهارشنبه در نشست خبری با پادشاه اردن از دیدن تصاویر «مردم بی گناه، از جمله زنان و کودکان خردسال و حتی نوزادان کوچولوی زیبا» که بر اثر حمله با گاز سمی کشته شده‌اند، حرف زد و گفت «این برای من قابل قبول نیست.»

ساعاتی بعد، یک کمیته شورای امنیت ملی سه سناریوی ممکن را به ریاست جمهوری ارائه داد.

روز پنجشنبه، پرزیدنت ترامپ تیم امنیت ملی خود را در حالی که در هواپیمای مخصوص ریاست جمهوری عازم فلوریدا برای دیدار با رئیس جمهوری چین بود، دور هم جمع کرد.

اندکی بعد از ورود به فلوریدا، رئیس جمهوری با ژنرال مک‌مستر مشاور امنیت ملی، رکس تیلرسون وزیر خارجه و جیم متیس وزیر دفاع، برای اتخاذ تصمیم نهایی دیدار کرد.

نشست بعدی در یک اتاق ویژه در مجموعه اقامتی رئیس جمهوری در مارالاگو، اندکی پس از ضیافت رسمی شام با رئیس جمهوری چین برگزار شد.

تصویر منتشر شده کاخ سفید از این نشست، ۱۵ مشاور و مقام ارشد کابینه را نشان می‌دهد که دور یک میز کوچک نشسته و در حال گفتگو هستند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG