لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۱

هشدار روسیه نسبت به حمله به سوریه


ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه درباره نتایج حمله نظامی به سوریه هشدار داد. در حالی که وزیر امور خارجه روسیه خود را آماده دیدار با جان کری وزیر امور خارجه آمریکا می کند تا درباره پیشنهاد مسکو درباره رفع تهدید از سلاح شیمیایی رژیم سوریه توضیح دهد.
آقای پوتین در مقاله ای در نیویورک تایمز تاکید کرد که برای حل مساله سوریه باید به سازمان ملل رجوع شود و عملیات یک جانبه انجام نشود. او گفت حمله نظامی آمریکا «بر خشونتها می افزاید و موج جدیدی از تروریسم افسارگسیخته خواهد شد» و ممکن است تاثیر منفی بر حل مساله اتمی ایران و روند صلح اسرائیل با فلسطینیان داشته باشد.
آقای پوتین همچنین گفت دلایل زیادی وجود دارد که مخالفان اسد مسئول استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه باشند تا واکنش نظامی خارجی را برانگیزند. آمریکا دولت سوریه را مسئول استفاده از سلاح شیمیایی علیه شهروندان غیر نظامی می داند.
در همین حال، جان کری و همتای روسی اش سرگئی لاوروف قراراست روز پنجشنبه در ژنو درباره جزئیات برنامه پیشنهادی روسیه درباره خلع سلاح شیمیایی سوریه، و نابودی آنها با نظارت سازمان ملل بحث کنند.
سلیم ادریس فرمانده ارتش آزاد سوریه در ویدیویی که در اینترنت منتشر شده، پیشنهاد روسیه را رد کرد و گفت جامعه بین المللی نه فقط باید سلاح ها را از دست رژیم خارج کند، بلکه باید مسئولین حملات شیمیایی مجازات شوند.
باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا این هفته به طرزی محتاطانه پیشنهاد روسیه را تایید کرد، اما گفت نیروی نظامی آماده است در صورت شکست خوردن دیپلماسی عمل کند.
به گفته آمریکا ۱۴۰۰ نفر از شهروندان سوری هنگام استفاده گاز سمی توسط نیروهای دولتی درماه گذشته در حوالی دمشق کشته شده اند.
رئیس جمهوری آمریکا گفت کشتی های این کشور در منطقه دریای مدیترانه باقی خواهند ماند تا فشار بر رژیم اسد باقی بماند و او خود را متعهد به اجرای قرارهای گذاشته شده بداند. جان کری گفت رسیدن به توافق برای محو تهدید شیمیایی سوریه پیوسته مشکل تر می شود.
زرادخانه شیمیایی سوریه یکی از بزرگترین زرادخانه های شیمیایی در جهان است که درمناطق مختلفی از این کشور نگهداری می شود.
فرستادگانی از ۵ عضو اصلی شورای امنیت (بریتانیا، چین، روسیه، فرانسه و ایالات متحده آمریکا) مشغول بحث و بررسی درباره یک قطعنامه احتمالی هستند که درباره از مبان بردن سلاح شیمیایی سوریه است.
روسیه گفته است که افزودن هر بندی مبنی بر استفاده از نیروی نظامی علیه سوریه در قطعنامه ها را وتو می کند.

همزمان، به گزارش خبرگزاری فرانسه، کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز چهارشنبه از سوریه خواست به وعده ای که برای رها ساختن تسلیحات شیمیایی داده است عمل کند و شورای امنیت سازمان ملل متحد را ترغیب کرد مسئولیت های خود را بپذیرد.

خانم اشتون به اعضای پارلمان اروپایی گفت او بارها بر نیاز به ادامه کوشش در شورای امنیت تاکید گذاشته است و افزود نقش شورا مهم و غیرقابل جایگزینی است. اشتون گفت «جای تاسف است که شورا قادر نبود در مورد چگونگی برعهده گرفتن مسئولیت های خود در مورد مناقشه سوریه به توافق برسد.»

کاترین اشتون، که در جریان بحث درباره تحولات سوریه سخن می گفت، اظهار داشت مهم است از فرصت ناشی از پیشنهاد روسیه استفاده شود، اما یادآورشد لازم است با «احتیاط پیش رفت و تحولات را بررسی کرد.»

اشتون گفت سوریه باید این اقدام بین المللی را «کاملا و بدون شرط» قبول کند، با این حال در تکرار موضع اتحادیه اروپا گفت هیچ راه حل نظامی برای مناقشه وجود ندارد، و کوشش برای برپایی کنفرانس صلح باید به محض این که شرایط اجازه دهد آغاز شود.

پیشتر، خوزه مانوئل باروسو، رئیس کمیسیون اروپایی از سوریه خواسته بود آمادگی خود را برای ازبین بردن سلاح های شیمیایی بدون تاخیر نشان دهد.

او گفت کاربرد تسلیحات شیمیایی «عملی دهشتناک است که محکومیتی روشن و پاسخی قاطع را ایجاب می کند.»

باروسو اظهار داشت «جامعه بین المللی، و سازمان ملل متحد در راس آن، مسئولیت دارند این اقدامات را به اجرا درآورند و به مناقشه پایان دهند.»
XS
SM
MD
LG