لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۵

روسیه از «معاهده نیروهای مسلح متعارف در اروپا» خارج شد


آرشیو
آرشیو

روسیه روز سه‌شنبه ۱۶ آبان، به طور رسمی اعلام کرد که از «معاهده نیروهای مسلح متعارف در اروپا» خارج شد و ایالات متحده را متهم به تضعیف امنیت پس از جنگ سرد با گسترش ائتلاف نظامی ناتو کرد.

وزارت خارجه روسیه گفته که این کشور در نیمه شب از این پیمان خارج شده و این معاهده اکنون به «تاریخ» پیوسته است.

روسیه پیشتر مشارکت خود را در این معاهده در سال ۲۰۰۷ میلادی به حال تعلیق در آورده بود.

بر اساس گزارش‌ها، اعضای پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، تصمیم مسکو را محکوم کردند و گفتند که در واکنش، اجرای این معاهده مهم دوران پس از جنگ سرد را متوقف می‌کنند.

معاهده نیروهای مسلح متعارف در اروپا، سی‌اف‌ای، که در سال ۱۹۹۰ میلادی، یک سال پس از فروپاشی دیوار برلین، امضا شد، محدودیت‌های قابل راستی‌آزمایی را بر روی استقرار تجهیزات متعارف نظامی اعضای ناتو و کشورهای عضو پیمان ورشو تعیین کرده بود.

جیک سولیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، در بیانیه‌ای در واکنش به تصمیم روسیه گفت: با توجه به این تغییر اساسی، ایالات متحده اجرای تمام تعهدات مربوط به معاهده بین خود و هر کشور عضو دیگر را از تاریخ ۱۶ آذر، «مطابق با حقوق ما تحت قوانین بین المللی، به حالت تعلیق در می‌آورد.»

این بیانیه می‌گوید: این تصمیم با مشورت و هماهنگی نزدیک با متحدان آمریکا در ناتو، که بسیاری از آنها نیز کشورهای عضو سی‌اف‌ای هستند، اتخاذ شد و تعدادی از شرکای سی‌اف‌ای آمریکا که عضو ناتو نیستند نیز از تعلیق تعهدات آن در پاسخ به تصمیم روسیه حمایت می‌کنند.

آقای سولیوان نوشت تعلیق تعهدات پیمان سی‌اف‌‌ای، توانایی بازدارندگی و دفاعی ناتو را پس از تصمیم مسکو تقویت می‌کند.

بخش‌هایی از این گزارش از خبرگزاری رویترز گرفته شده است

XS
SM
MD
LG