لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۳

جواد ظریف: مذاکرات اتمی فعلا خوب پیش می رود


ایران و شش قدرت جهانی روز چهارشنبه به مذاکرات اتمی ادامه می دهند. آنان به دنبال دستیابی به یک توافق جامع دراز مدت هستند که ماهیت صلح آمیز بودن برنامه اتمی ایران را تضمین کند.

به گزارش رویترز، محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران روز چهارشنبه در وین به خبرنگاران گفت نسبت به امضای یک توافق جامع اتمی پیش از ضرب الاجل ۲۰ ژوییه خوش بین است. او گفت مذاکرات فعلا «خوب» پیش می رود.

خبرگزاری مهر روز چهارشنبه به نقل از یک عضو تیم مذاکره کننده اتمی ایران در وین گزارش داده که ایران به دنبال این است که نگرانی ها در مورد راکتور آب سنگین اراک را کاهش دهد.

این خبرگزاری بدون اشاره به جزئیات، می گوید عباس عراقچی، معاون وزیر امورخارجه ایران روز سه شنبه با معاون وزیر امورخارجه آمریکا و روسیه به صورت دوجانبه در وین دیدار کرد.

خبرگزاری دانشجویان ایران نیز به نقل از آقای عراقچی نوشته است: «دو طرف سعی دارند هیچ مساله ای حتی موضوعی مثل بحران کریمه بر مذاکرات هسته ای سایه نیندازد.»

دور جدید مذاکرات روز سه شنبه در وین آغاز شد و مسائل اتمی و تحریم ها را در بر گرفت.

عباس عراقچی فضای مذاکرات سه شنبه را «خوب و مفید» توصیف کرد. مایکل مان، سخنگوی کاترین اشتون، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز گفت مذاکرات سه شنبه «اساسی و مفید» بود.

او گفت در مورد نتایج مذاکرات هیچگونه پیش بینی نمی کند.

مایکل مان گفت: «مهمترین چیز توافقی است که خوب و محکم باشد و همه بتوانند آن را بپذیرند و با آن خوشحال باشند. و به طور واضح، رسیدن به این توافق در کوتاه ترین زمان ممکن نیز مهم است، اما اصل کیفیت توافق است.»

ایران، و گروه ۱+۵ متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان سال گذشته میلادی به یک توافق اولیه اتمی دست یافتند که بیشترِ فعالیت های حساس اتمی ایران را در ازای رفع برخی از تحریم ها محدود می کند.

اما همزمان با مذاکرات، گروهی از سناتورهای آمریکایی خواهان گنجاندن «اصول اساسی» در توافق نهایی شده اند.

۸۳ سناتور در نامه ای به باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا گفتند ایران باید متوجه شود که نرسیدن به «توافق نهایی قابل قبول» دارای عواقبی خواهد بود که شامل «تحریم های بسیار سخت تر نیز می شود.»

این سناتور ها همچنین گفتند ایران نباید اجازه یابد هنگامی که مذاکرات صورت می گیرد تحریم هایی را که هم اکنون در حال اجراست، دور بزند.

تحریم های بین المللی به اقتصاد ایران ضربه زده و ایران می خواهد برچیده شدن کامل تحریم ها در توافق نهایی گنجانده شود.

سناتورها در نامه خود گفته اند «هیچ دلیلی وجود ندارد» که ایران به خواهد تاسیسات غنی سازی اورانیوم نظیر سایت فوردو و یا راکتور آب سنگین اراک داشته باشد و دولت ایران باید در مورد «فعالیت های سوال برانگیز» در سایت نظامی پارچین توضیح بدهد.

ایران تاکید کرده است که پارچین یک مرکز استاندارد نظامی است و برای ساخت تسلیحات اتمی استفاده نمی شود.

کشورهای غربی نگران آن هستند که ایران قصد داشته باشد از تاسیسات غنی سازی اورانیوم برای ساخت سلاح اتمی استفاده کند که ایران این اتهام را رد کرده است.
XS
SM
MD
LG