لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۴

اا کشته در حملات هوایی روسیه به اوکراین؛ پیامد موافقت کشورهای غربی با ارسال تانک‌ به این کشور


حملات موشکی و پهپادی روسیه به اوکراین
حملات موشکی و پهپادی روسیه به اوکراین

یک روز پس از اعلام موافقت کشورهای غربی برای ارسال تانک‌ به اوکراین برای مقابله با تهاجم نظامی مسکو، در حملات موشکی و پهپادی روسیه به نقاط مختلف این کشور حداقل ۱۱ تن کشته شدند.

ظاهراً این حملات پاسخی است به اعلام روز گذشته آلمان و آمریکا مبنی بر ارسال ده‌ها تانک به اوکراین که خشم روسیه را برانگیخت. مسکو در گذشته نسبت به دستاوردهای اوکراین با حملات هوایی گسترده به این کشور واکنش نشان داده است که موجب قطع آب، برق، و سوخت مورد نیاز میلیون‌ها اوکراینی در سرمای زمستان شد.

کرملین، وعده تحویل تانک‌های غربی به کی‌یف را نشانه‌ای از افزایش «درگیری مستقیم» آمریکا و اروپا در جنگ ۱۱ ماهه خود با اوکراین می‌بیند؛ ادعایی که واشنگتن و کشورهای اروپایی تکذیب می‌کنند.

اوکراین می‌گوید که تمامی ۲۴ پهپاد ارسال شده توسط روسیه در طول شب، از جمله ۱۵ فروند در اطراف پایتخت، و ۴۷ موشک از ۵۵ موشک روسی که برخی از آنها از بمب‌‌افکن‌های راهبردی «تی‌یو-۹۵» از مناطق قطبی شمالی روسیه شلیک شده‌اند را سرنگون کرده است.

به گفته سرویس اورژانس دولتی اوکراین، در این حملات پهپادی و موشکی در ۱۱ منطقه، به ۳۵ ساختمان آسیب رسید، و ۱۱ تن کشته و ۱۱ نفر زخمی شدند.

حملات موشکی و پهپادی روسیه به اوکراین
حملات موشکی و پهپادی روسیه به اوکراین

به گفته دنیس شمیحال، نخست وزیر اوکراین، در جریان این حملات به برخی از پست‌های برق آسیب وارد شده است. بزرگ‌ترین شرکت تولیدکننده خصوصی انرژی اوکراین نیز در برخی از مناطق نیروگاه‌های خود را در شرایط تعطیلی اضطراری پیشگیرانه قرار گرفت.

در اودسا، بندری در دریای سیاه که چهارشنبه توسط آژانس فرهنگی سازمان ملل متحد یونسکو به‌عنوان «میراث جهانی در خطر» تعیین شد، مقامات گفتند که موشک‌های روسیه به تأسیسات انرژی آسیب رساندند. این حملات هنگامی انجام شد که کاترین کولونا، وزیر امور خارجه فرانسه در حال ورود به منطقه بود.

او گفت :«آن‌چه امروز دیدیم، یعنی حملات جدید به زیرساخت‌های غیرنظامی اوکراین، جنگ نیست، بلکه جنایات جنگی است.» وزیر امور خارجه فرانسه قرار بود تا در ملاقات با همتای اوکراینی خود درباره کمک‌های بشردوستانه، نظامی، و احتمال پیوستن فرانسه به متحدانش در ناتو برای تأمین تانک برای اوکراین گفت‌وگو کند.

موشک سرنگون شده روسی
موشک سرنگون شده روسی

هر دو کشور روسیه و اوکراین تاکنون به تانک‌های «تی-۷۲» متعلق به دوران شوروی سابق متکی بوده‌اند، و انتظار می‌رود که در فصل بهار حملات زمینی جدیدی را آغاز کنند.

اوکراین خواستار صدها تانک مدرن شده است تا بتواند از آنها برای شکستن خطوط دفاعی روسیه و بازپس‌گیری سرزمین‌های اشغالی خود در جنوب و شرق کشور استفاده کند.

آمریکا فعلا وعده داده است تا ۳۱ تانک «ام۱-آبرامز» در اختیار اوکراین قرار دهد. آلمان نیز قرار است ۱۴ تانک لئوپارد به کی‌یف بدهد و با ارسال تانک‌هایی از سوی متحدان اروپایی برای تکمیل یک گردان زرهی با ۱۰۰ تانک را تأیید کرده است.

بریتانیا، کانادا، و چند کشور دیگر نیز از ارسال تانک، جنگ‌افزار، و بسته‌های آموزشی برای نیروهای اوکراینی خبر دادند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG