لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۵۹

مسیر تحویل تانک‌های پیشرفته به اوکراین هموار می‌شود


آرشیو: تانک لئوپارد ۲. ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸. خبرگزاری فرانسه
آرشیو: تانک لئوپارد ۲. ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸. خبرگزاری فرانسه

نخست وزیر لهستان می‌گوید اگرچه آلمان هنوز رسماً با تحویل تانک‌های «لئوپارد۲» لهستان به اوکراین موافقت نکرده است، اما ورشو در حال ایجاد ائتلافی از کشورهایی است که آماده‌اند این تانک‌ها را به اوکراین تحویل دهند.

ماتئوش موراویه‌تسکی، نخست وزیر لهستان، روز دوشنبه، ۳ بهمن، به خبرنگاران گفت که لهستان به دنبال دریافت مجوز برلین برای تحویل این تانک‌های ساخت آلمان به اوکراین خواهد بود، اما درخواست موافقت از برلین در درجه دوم اهمیت قرار دارد.

او گفت: «ما دائماً بر دولت در برلین فشار می آوریم تا تانک‌های لئوپارد۲ خود را در دسترس قرار دهد.»

آنالنا بائربوک، وزیر امور خارجه آلمان، روز یکشنبه، ۲ بهمن، به یک شبکه تلویزیونی فرانسوی گفت که اگر لهستان برای تحویل تانک‌های لئوپارد خود به اوکراین درخواست مجوز کند، «ما مانعی ایجاد نخواهیم کرد.»

آلمان تا قبل از این اظهارات بائربوک مردد بود که این نوع تانک را به اوکراین بفرستد و یا مجوز این کار را به کشورهایی که آنها را خریداری کرده‌اند، بدهد.

اوکراین مدت‌ها است که برای مبارزه با نیروهای روسی از متحدان خود خواسته است تانک‌هایی مدرن‌تر از تانک‌های موجود در زرادخانه‌ اوکراین را به این کشور تحویل دهند.

آندری یرماک، رئیس دفتر ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهوری اوکراین، در تلگرام نوشت آن چه اوکراین می‌خواهد ۱۰ یا ۲۰ تانک نیست، «بلکه برای رسیدن به اهدافش به چند صد تانک نیاز دارد.»

کرملین روز دوشنبه هشدار داد، کشورهایی که به اوکراین تسلیحات می‌دهند «مسئولیت آن را بر عهده خواهند داشت.»

اولاف شولتز، صدراعظم آلمان، روز یکشنبه نگفت که آیا آلمان با ارسال تانک‌های لئوپارد۲ به اوکراین موافقت می کند یا خیر، اما تاکید کرد که چنین تصمیماتی با هماهنگی متحدان، از جمله ایالات متحده، اتخاذ خواهد شد.

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، گفت که احتمال ارسال تانک‌های لکلر به اوکراین را رد نمی‌کند. او با این حال تاکید کرد که تحویل این نوع تانک نباید امنیت فرانسه را به خطر بیندازد یا جنگ بین اوکراین و روسیه را تشدید کند.

جیمز کلورلی، وزیر امور خارجه بریتانیا هم در مصاحبه با اسکای نیوز گفت که مایل است ببیند اوکراینی‌ها به تسلیحاتی مانند لئوپارد۲ مجهز شوند.

مایکل مک‌کال، نماینده جمهوریخواه و رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، به شبکه خبری ای‌بی‌سی گفت که ایالات متحده باید تانک‌های آبرامز خود را در اختیار اوکراین قرار دهد تا آلمان را برای ارسال لئوپارد۲ به اوکراین تشویق کند.

او گفت: «فقط یک تانک آبرامز برای ترغیب متحدان، به ویژه آلمان، کافی است تا در انبارهای تانک‌های خود را برای نبرد با روسیه باز کنند.»

کریس کونز، سناتور دموکرات، نیز به این شبکه گفت که زمان آن رسیده که نگرانی‌های ایالات متحده در مورد تحویل آبرامز کنار گذاشته شود.

او گفت: «من به رهبران نظامی که فکر می‌کنند آبرامز بسیار پیچیده و گران است که نمی‌تواند به اندازه لئوپارد مفید باشد، احترام می‌گذارم. اما ما باید به همکاری با متحدان نزدیک‌مان ادامه دهیم و با هماهنگی گام برداریم.»

XS
SM
MD
LG