لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۴

روسیه خواستار به رسمیت شناختن آتش بس سوریه در شورای امنیت شد


نماینده روسیه در سازمان ملل متحد روز جمعه پیش نویس قطعنامه‌ای را میان اعضای شورای امنیت پخش کرد که در آن خواستار شناسایی آتش بس ابتکاری مسکو و آنکارا در سراسر سوریه، که از نیمه شب گذشته اجرا شد، از سوی آن نهاد بین المللی شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ویتالی چورکین پیش از نشست شورای امنیت در گفت‌وگو با خبرنگاران حاضر در مقر سازمان ملل در نیویورک، ضمن اعلام این خبر، ابراز امیدواری کرد که اعضای شورا در نشست روز شنبه به قطعنامه پیشنهادی مسکو رأی مثبت بدهد.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز پنجشنبه از این آتش بس سراسری – که ایران و آمریکا نیز از آن استقبال کرده اند – خبر داد و گفت روسیه و ترکیه ضامن آن خواهند بود.

قرار است در صورت موفقیت توافق و پایدار ماندن آتش بس، مذاکرات سیاسی دولت و شورشیان سوریه، ماه آینده میلادی در شهر آستانه پایتخت قزاقستان برگزار شود.

به گفته سفیر روسیه در سازمان ملل، هفت گروه مخالف بشار اسد رئیس جمهوری سوریه به نمایندگی از حدود ۶۰ هزار شورشی در این مذاکرات حضور خواهند داشت.

آقای چورکین همچنین گفت، «در نشست آستانه از همه آنهایی که واقعا می‌خواهند وارد گفت‌وگوهای جدی با دولت شوند، خود را اپوزوسیون می‌دانند، اما برای مذاکره جدی با دولت آمادگی دارند، استقبال خواهد شد.»

آخرین گزارش‌ها در روز جمعه، از برقراری این آتش بس به رغم وقوع برخی درگیری‌های پراکنده حکایت دارند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG