لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۴۷

مذاکره ترکیه و روسیه بر سر اجرای آتش بس سراسری در سوریه


نشست سه جانبه وزیران خارجه روسیه، ایران و ترکیه درباره بحران سوریه در مسکو - ۳۰ آذر ۱۳۹۵
نشست سه جانبه وزیران خارجه روسیه، ایران و ترکیه درباره بحران سوریه در مسکو - ۳۰ آذر ۱۳۹۵

به دنبال موفقیت در حصول توافق میان دولت سوریه و مخالفان آن برای تخلیه مناطق شرقی حلب، مخالفان دمشق از مذاکره ترکیه و روسیه بر سر کلیات یک طرح آتش بس فراگیر در سوریه خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، چند گروه مخالف دمشق روز چهارشنبه، ضمن اعلام این خبر، گفتند که تا زمان دریافت جزئیات بیشتری از این توافق احتمالی، از تایید آن خودداری خواهند کرد.

آسوشیتدپرس به نقل از یکی از مسئولان یک گروه مخالف بشار اسد رئیس جمهوری سوریه نوشت، مقام‌های ترکیه و روسیه در حال گفت‌وگو درباره طرح آتش بسی هستند که سراسر سوریه را در بر می‌گیرد.

وزیران خارجه روسیه، ایران و ترکیه هفته گذشته در پایان یک نشست سه جانبه در مسکو اعلام کردند که برای میانجیگری بین طرفین مناقشه در سوریه به منظور رسیدن به توافق صلح آمادگی دارند.

برنامه‌ریزی برای انجام چنین گفت‌وگوهای صلحی، در صورتی که به موفقیت بیانجامد، بدون حضور ایالات متحده و به موازات تلاش های دیپلماتیک سازمان ملل متحد صورت خواهد گرفت.

با این حال، وزارت خارجه ایالات متحده سه شنبه گذشته و در واکنش به نشست مسکو اعلام کرد که واشنگتن از هر تلاشی که منجر به مذاکرات سیاسی برای حل بحران سوریه شود، حمایت خواهد کرد.

وزیر خارجه روسیه نیز روز گذشته از رایزنی‌های دولت و اپوزوسیون سوریه پیش از گفت‌وگوهای احتمالی صلح خبر داد، اما به محل این رایزنی‌ها و این که کدامیک از گروه‌های مخالف اسد در آن حضور دارند، اشاره‌ای نکرد.

پیش از این، تلاش‌های بین المللی برای برقراری آتش بس سراسری به عنوان مقدمه‌ای برای آغاز گفت‌وهای سیاسی به منظور پایان دادن به جنگ داخلی سوریه، که ششمین سال خود را سپری می‌کند، به نتیجه نرسیده بود.

روسیه و ایران از دولت بشار اسد حمایت می‌کنند، و ترکیه، مانند برخی قدرت‌های منطقه‌ای و جهانی مانند عربستان سعودی و ایالات متحده حامی مخالفان آن هستند.

نقش بشار اسد در هر طرح گذار سیاسی در سوریه پس از جنگ، از موارد عمده اختلاف دو طرف است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG