لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۳

آتش بس در سوریه به رغم درگیری‌های پراکنده پابرجاست


آتش بس سراسری در سوریه که با ابتکار روسیه و ترکیه از نیمه شب گذشته آغاز شد، روز جمعه به رغم برخی درگیری های پراکنده پابرجا باقی ماند و امیدها برای تحقق یک تحول بنیادین در جنگ داخلی سوریه را پس از گذشت بیش از پنج سال افزایش داد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، گروه ناظر بر حقوق بشر سوریه که در بریتانیا مستقر است از بروز درگیری بین نیروهای دولتی و شورشیان مخالف بشار اسد در استان حما و نزدیکی دمشق خبر داد، اما گفت گزارشی از تلفات انسانی دریافت نشده است.

این گروه همچنین از وقوع حمله هوایی در منطقه «وادی بردی» واقع در ۱۸ کیلومتری شمال غرب پایتخت، که در اختیار شورشیان است، خبر داد.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز پنجشنبه از این آتش بس خبر داد و گفت مسکو و آنکارا آن را تضمین می‌کنند. ایران نیز که به همراه روسیه از بشار اسد رئیس جمهوری سوریه حمایت می‌کند، از توافق آتش بس سراسری استقبال کرده است.

هفته گذشته و به دنبال موفقیت در حلب، نمایندگان ترکیه – که از مخالفان دمشق حمایت می‌کند – به همراه ایران و روسیه در یک نشست سه جانبه در مسکو بر سر مقدمات آتش بس به توافق رسیدند و اعلام آمادگی کردند که آن را ضمانت کنند.

قرار است در صورت موفقیت این توافق و پایدار ماندن آتش بس، مذاکرات سیاسی میان نمایندگان دولت سوریه و شورشیان مخالف آن، ماه آینده میلادی در قزاقستان برگزار شود.

ایالات متحده در نشست مسکو حضور نداشت و بنا بر اعلام روسیه، قرار نیست به مذاکرات قزاقستان نیز دعوت شود. با این حال واشنگتن اعلام کرده است که از هر راهکار سیاسی که به نفع مردم سوریه باشد، استقبال می کند.

تلاش‌های بین المللی برای برقراری آتش بس سراسری و پایدار، به عنوان مقدمه‌ای برای آغاز گفت‌وگوهای سیاسی با هدف پایان دادن به جنگ سوریه، تاکنون بی نتیجه بوده است. جنگی که حدود ۴۰۰ هزار کشته و میلیون‌ها آواره بر جای گذاشته است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG