لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۰

گزارش‌ها از «گلوله‌باران» شهر دونتسک تحت کنترل روسیه؛ ۲۵ نفر کشته شدند


دنیس پوشیلین، رئیس منطقه دونتسک در شرق اوکراین که از سوی روسیه منصوب شده است، روز یکشنبه اول بهمن گفت در گلوله‌باران این شهر توسط نیروهای اوکراینی ۲۵ نفر کشته و ۲۰ نفر زخمی شدند.

به گفته الکسی کولمزین، شهردار دونتسک، نیروهای اوکراینی منطقه شلوغی را که فروشگاه‌ها و یک بازار در آن قرار دارد گلوله‌باران کردند.

به گزارش رویترز، تا زمان تنظیم این خبر هیچ اظهار نظر فوری از سوی اوکراین صورت نگرفته است.

دونتسک یکی از چهار منطقه اوکراینی است که روسیه سال گذشته آن را ضمیمه کرده است؛ اقدامی که از سوی اکثر کشورها در مجمع عمومی سازمان ملل غیرقانونی خوانده شد. روسیه هیچ یک از چهار منطقه را به طور کامل کنترل نمی‌کند.

اوکراین، روز پنجشنبه ۲۸ دی، نیز از حمله پهپادی به یک پایانه نفتی در سنت پترزبورگ، خبر داد.

خبرگزاری رویترز، این خبر را به نقل از یک منبع نظامی اوکراینی گزارش داد و تاکید کرد که نتوانسته است به طور مستقل این ادعا را تأیید کند.

یک مقام روسیه منتصب شده در شمال شرقی اشغال‌شده اوکراین پیشتر گفته بود که اوکراین در تلاشی ناموفق کوشیده است یک پایانه نفتی روسیه در دریای بالتیک را با پهپاد هدف قرار دهد.

سنت پترزبورگ در ۸۵۰ کیلومتری نزدیکترین بخش مرزی اوکراین واقع شده است.

کی‌یف تلاش می‌کند پهپادهای تهاجمی با برد بالاتر تولید کند تا به قابلیت‌های تهاجمی روسیه که به طور منظم اوکراین را با موشک‌ها و پهپادهای دوربرد هدف قرار می‌دهد نزدیکتر شود.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، روز چهارشنبه از مردم آن کشور خواست ابتکار‌عمل برای کمک به تعیین مسیر جنگ ۲۲ ماهه علیه روسیه و جلب حمایت جهانی را به‌دست بگیرند.

زلنسکی این درخواست را در بازگشت از نشست مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس مطرح کرد؛ جایی که او با شماری از رهبران سیاسی و تجاری جهان ملاقات کرد و از غرب خواست فشار تحریم‌ها را بر کرملین تشدید کند و حمایت از کی‌یف را افزایش دهد.

چند ماه پس از ضدحمله اوکراین به روسیه، که نتایج محدودی را به همراه داشت، زلنسکی ابراز اطمینان کرد که کمک های واشنگتن به اوکراین که به دلیل اختلاف قانوندگذاران کنگره ایالات متحده به تعویق افتاده است، به زودی ارائه خواهد شد.

او در سخنرانی ویدئویی شبانه خود گفت: «اوکراین به چشم‌اندازی جاه‌طلبانه و فعالانه نیاز دارد تا ابتکار عمل در دست ما باشد نه در دست دشمن، و پایان جنگ باید به اقدامات اوکراین بستگی داشته باشد.»

حمایت کشورهای غربی از اوکراین به رغم چالش‌ها و موانع ادامه دارد. وزیر دفاع فرانسه روز پنجشنبه، ۲۸ دی گفت که اوکراین شش فروند «هویتزر سزار» خریده است و گفت پاریس ماهانه ۵۰ موشک هدایت شونده دقیق به کی‌یف خواهد فرستاد.

اوکراین در حال حاضر دارای ۴۹ «هویتزر سزار» است که توسط فرانسه و دانمارک هدیه داده شده است.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، از امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه بابت تعهد پاریس به تولید ده‌ها هویتزر و مهمات سزار در سال جاری تشکر کرده است.

آقای مکرون قرار است در ماه فوریه به اوکراین برود و توافقی را نهایی کند که بر اساس آن پاریس تسلیحات پیچیده‌تری از جمله موشک‌های کروز دوربرد را تحویل اوکراین دهد.

رئیس کمیته نظامی ناتو گفته است که اوکراین درگیر یک «نبرد حیاتی» است و ارتش‌ها و رهبران سیاسی غرب باید برای «رخداد‌های غیرمنتظره در اوکراین» آماده شوند و به‌شدت نحوه کمک به این کشور را برای دفع نیروهای متجاوز روسیه تغییر دهند.

XS
SM
MD
LG