لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۸

حمله اوکراین به اهدافی در روسیه؛ کرملین از تصرف یک روستای اوکراینی خبر داد


اوکراین در جریان حمله پهپادی به یک پایانه نفتی در سنت پترزبورگ، طی «مرحله جدیدی» در‌ منطقه اهدافی در روسیه را هدف قرار داده است.

خبرگزاری رویترز، روز ۲۸ دی این خبر را به نقل از یک منبع نظامی اوکراینی گزارش داد و تاکید کرد که نتوانسته است به طور مستقل این ادعا را تأیید کند.

یک مقام روسیه منتصب شده در شمال شرقی اشغال‌شده اوکراین پیشتر گفته بود که اوکراین در تلاشی ناموفق کوشیده است یک پایانه نفتی روسیه در دریای بالتیک را با پهپاد هدف قرار دهد.

سنت پترزبورگ در ۸۵۰ کیلومتری نزدیکترین بخش مرزی اوکراین واقع شده است.

کی‌یف تلاش می‌کند پهپادهای تهاجمی با برد بالاتر تولید کند تا به قابلیت‌های تهاجمی روسیه که به طور منظم اوکراین را با موشک‌ها و پهپادهای دوربرد هدف قرار می‌دهد نزدیکتر شود.

همزمان، وزارت دفاع روسیه روز ۲۸ دی در بیانیه‌ای بدون ارائه جزئیات ادعا کرد که نیروهای روسیه شهرک‌هایی به نام «ویسیل» را در منطقه دونتسک در شرق اوکراین تحت تصرف خود درآورده‌اند.

خبرگزاری رویترز گزارش داده است که روستایی به همین نام با حدود ۱۰۰ نفر جمعیت در ۲۰ کیلومتری شمال شرقی شهر باخموت تحت کنترل روسیه قرار دارد.

در حالی که هنوز جنگ در اوکراین ادامه دارد و نشانه‌ای از فروکش ندارد، شش شهرک با بودجه یک صندوق دولتی از اموال مصادره‌شده روسیه، در برنامه‌ای آزمایشی برای تقویت مهارت‌ها و تجربه‌های مورد نیاز برای عملیات بازسازی گسترده‌تر در حال مرمت هستند. ‌

مقامات اوکراین بر فوریت بازسازی کشور تأکید دارند؛ تلاشی که نیازمند صدها میلیارد دلار است و شامل عملیاتی فرای مرمت سریع مراکز حیاتی مانند بیمارستان‌ها، نیروگاه‌ها، و راه آهن می‌شود.

این در حالی است که اوكراين که دستاورد قابل توجهی در عملیات ضد حمله خود به دست نیاورده است به رغم كمبود پول نقد تلاش می‌کند در برابر حملات جديد روسيه از خود دفاع کند.

در مورد هزینه‌های جنگ، دیدگاه‌های متفاوتی در سراسر اوکراین وجود دارد. یک جنبش اعتراضی رو به رشد خواستار آن شده است تا پروژه‌هایی مانند زیباسازی خیابان‌ها و فضاهای عمومی، به نفع ارتش متوقف شوند.

مقامات منطقه اودسا، مناقصه‌ای به ارزش بیشتر از ۹ میلیون دلار را در پاییز ۱۴۰۲ لغو کردند و گفتند که هزینه کردن برای پروژه‌هایی مانند تعمیر جاده‌ها یا نوسازی استادیوم در زمان جنگ، «غیرقابل قبول» است.

بانک جهانی تخمین زده است که بازسازی اوکراین در یک دهه آینده بیش از ۴۰۹ میلیارد دلار هزینه خواهد داشت و وام‌دهندگان غربی اعلام کرده‌اند که آماده هستند تا بخش عمده‌ای از این بودجه را تأمین کنند.

حمایت کشورهای غربی از اوکراین به رغم چالش‌ها و موانع ادامه دارد. وزیر دفاع فرانسه روز پنجشنبه، ۲۸ دی گفت که اوکراین شش فروند «هویتزر سزار» خریده است و گفت پاریس ماهانه ۵۰ موشک هدایت شونده دقیق به کی‌یف خواهد فرستاد.

سباستین لکورنو در گفت‌و‌گو با رادیو «فرانس اینتر» گفت، کی‌یف شش فروند «هویتزر سزار» را به قیمت بین ۳ تا ۴ میلیون یورو خریداری کرده است.

اوکراین در حال حاضر دارای ۴۹ «هویتزر سزار» است که توسط فرانسه و دانمارک هدیه داده شده است.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، گفت که از امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه بابت تعهد پاریس به تولید ده‌ها هویتزر و مهمات سزار در سال جاری تشکر کرده است.

آقای مکرون قرار است در ماه فوریه به اوکراین برود و توافقی را نهایی کند که بر اساس آن پاریس تسلیحات پیچیده‌تری از جمله موشک‌های کروز دوربرد را تحویل اوکراین دهد.

روز گذشته، رئیس کمیته نظامی ناتو نیز گفت که اوکراین درگیر یک «نبرد حیاتی» است و ارتش‌ها و رهبران سیاسی غرب باید برای «رخداد‌های غیرمنتظره در اوکراین» آماده شوند و به‌شدت نحوه کمک به این کشور را برای دفع نیروهای متجاوز روسیه تغییر دهند.

پیشتر، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا هم مقامات بلند‌پایه کنگره را به کاخ سفید دعوت کرد تا بر نیازهای امنیتی اوکراین تاکید کند.

رئیس‌ مجلس نمایندگان آمریکا پس از این نشست که بیش از یک ساعت ادامه داشت به خبرنگاران گفت: «ما درک می کنیم که نگرانی در مورد امنیت و حاکمیت اوکراین وجود دارد، اما مردم آمریکا نیز همان نگرانی‌ها را درباره امنیت داخلی و امنیت مرزی دارند.»

XS
SM
MD
LG