لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۶

روسیه: اوکراین با ۹ موشک‌ آمریکایی حمله کرد؛ اوکراین: تمام ۳۷ پهپاد شاهد حکومت ایران را سرنگون کردیم


بخشی از یک پهپاد شاهد ساقط شده در نزدیکی تأسیسات ذخیره سوخت اوکراین در خارکیف. آرشیو.
بخشی از یک پهپاد شاهد ساقط شده در نزدیکی تأسیسات ذخیره سوخت اوکراین در خارکیف. آرشیو.

مسکو روز یکشنبه، ۳۰ اردیبهشت، گفت که اوکراین ۹ موشک آمریکایی زمین به زمین «ای‌تی‌ای‌سی‌ام‌اس» به سمت کریمه شلیک کرد و در یک حمله بزرگ به مناطق روسیه با ۵۷ پهپاد حمله کرد که باعث شد یک پالایشگاه نفت در جنوب روسیه فعالیت خود را متوقف کند.

مقامات محلی گفتند که شش پهپاد در یک پالایشگاه نفت در اسلاویانسک در منطقه کراسنودار جنوبی روسیه سقوط کرد. خبرگزاری اینترفاکس روسیه گفت که این پالایشگاه پس از این حمله کار خود را متوقف کرده است.

پالایشگاه اسلاویانسک یک کارخانه خصوصی با ظرفیت چهار میلیون تُن نفت در سال، حدود یک میلیون بشکه در روز، است.

کی‌یف در این باره هیچ اظهارنظری نکرد.

روسیه از زمان از سرگیری حملات در منطقه خارکیف در شمال شرق اوکراین از افزایش حملات اوکراین به خاک خود گزارش کرده است.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه می‌گوید روسیه در حال ایجاد یک منطقه حائل برای محافظت در برابر چنین حملاتی است. مسکو تهدید کرده که در صورت استفاده اوکراین از سلاح‌های غربی، خطر آغاز جنگ گسترده‌تری بین روسیه و غرب وجود دارد.

مسکو روز شنبه اعلام کرد که نیروهای روسی روستای استاریتسیا در منطقه خارکیف اوکراین را تصرف کردند و واحدهای اوکراینی را در طول جبهه از جمله در منطقه «سومی» در شمال شرق اوکراین شکست دادند.

نیروی هوایی اوکراین نیز روز یکشنبه اعلام کرد که اوکراین تمام ۳۷ پهپاد ساخت جمهوری اسلامی پرتاب شده توسط روسیه را منهدم کرده است.

فرمانده نیروی هوایی اوکراین گفت: در نبرد ضد هوایی، تمام ۳۷ «شاهد» در مناطق کی‌ف، اودسا، میکولایف، سومی، وینیتسیا، ژیتومیر، چرکاسی و خرسون سرنگون شدند.

فرماندار اودسا در برنامه پیام رسان تلگرام خبر داد که ۲۰ پهپاد در منطقه اودسا منهدم شده است.

در این حال، خبرگزاری رویترز روز شنبه ۲۹ اردیبهشت، با اشاره به تصویب بسته کمکی ۶۱ میلیارد دلاری در کنگره آمریکا برای ارسال مهمات و تسلیحات به اوکراین نوشت: «تحلیلگراند می‌گویند حتی اگر نیروهای اوکراینی بتوانند تا زمان دریافت کمک‌ها مقاومت کنند، چالش بسیار بزرگ و دلهره‌آوری پیش رو خواهند داشت.»

بر اساس این گزارش، نیروهای روسیه که از لحاظ تعداد، به طور قابل توجهی بیشتر از مدافعان اوکراینی هستند، در ماه‌های اخیر حملات متعددی را در سراسر منطقه شرقی «دونباس» و در امتداد مرز شمال شرقی این کشور انجام داده‌اند.

پاسی پاروینن، تحلیلگر «بلک بِرد»، گروه داوطلب مستقر در فنلاند که تصاویر ماهواره‌ای و محتوای رسانه‌های اجتماعی را تجزیه و تحلیل می‌کند، به خبرگزاری رویترز گفت که روسیه در سال جاری، سرزمین‌های بیشتری نسبت به آنچه در جریان ضدحمله اوکراین در تابستان گذشته از دست داده بود، به دست آورده است.

او افزود: «نیروهای روسی تنها از دوم ماه مه [۱۳ اردیبهشت] تاکنون، ۲۲۲ کیلومتر مربع خاک اوکراین را تصرف کرده‌اند.»

اوکراین تقریباً هزار کیلومتر خط مقدم برای دفاع در شرق، شمال و جنوب دارد.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، نیز به خبرگزاری فرانسه گفت که نیروی هوایی این کشور با کمبود مواجه است و دوباره از متحدان خود خواست تا دفاع هوایی و جت‌های جنگنده بیشتری به اوکراین ارسال کنند.

XS
SM
MD
LG