لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۲۱

با افزایش تلفات شکسته شدن سد کاخوفکا، روسیه کمک‌های بشر‌دوستانه «سازمان ملل متحد» را رد کرد


تصویری از زیر آب رفتن خانه‌ها به دلیل سیلاب ناشی از تخریب سد کاخوفکا.

مسکو پیشنهاد کمک رسانی «سازمان ملل متحد» به آسیب دیدگان سیل ناشی از شکسته شدن سد کاخوفکا را در حالی رد می‌کند که تا کنون یازده هزار تن از منطقه تخلیه شده‌اند و تعداد کشته‌شدگان بیش از ۵۰ تن برآورد می‌شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سد کاخوفکا که از زمان تهاجم روسیه به اوکراین در سال ۲۰۲۲ همواره تحت کنترل اشغال‌گران روسیه بوده، در ششم ماه ژوئن با انفجاری مهیب فرو شکست و منجر به تخریب خانه‌ها، زمین‌های کشاورزی و قطع آب و برق برای ساکنان جنوب اوکراین و بخش‌های تحت اشغال روسیه در منطقه خرسون شد.

در پی انتشار خبر رد کردن پیشنهاد کمک رسانی سازمان ملل متحد، مقامات این سازمان از روسیه خواستند تا به تعهدات خود بر اساس قوانین بین‌المللی و بشردوستانه وفادار بماند.

همزمان اوکراین روسیه را به منفجر کردن سد متهم کرده و تیمی متشکل از کارشناسان حقوقی بین‌المللی از تحقیقات انجام شده حمایت می‌کنند و بر این باورند که «با احتمال زیاد» فرو‌شکستن سد ناشی از «انفجار توسط روسیه» بوده در حالی‌که کرملین متقابلا اوکراین را به خرابکاری در سد متهم می‌کند.

کارشناسان می‌گویند در نتیجه شکست سد، سیلاب در سواحل اودسای اوکراین جاری شد و به دلیل آب آلوده مصرف ماهی و غذاهای دریایی ممنوع شده چرا که آزمایش‌های‌ آب، میزان بالایی از مواد سمی سالمونلا و سایر عوامل عفونی را نشان می‌دهد.

گفته می‌شود سیلاب رودخانه دنیپرو ـ که سد کاخوفکا بر روی آن ساخته شده بود ـ هزاران آوار را با خود به دریای سیاه برده که به گفته اوکراین باعث آلودگی دریا شده است. کارشناسان بر این باورند که ترکیب مواد سمی موجود در سیلاب و موجودات دریایی در بستر دریا خطرات بیشتری را به دنبال خواهد آورد.

همچنین پیش‌بینی می‌شود که در مناطق آسیب دیده، مین‌های جنگی شسته شده توسط سیلاب که در خط ساحلی به گل می‌نشیند، به طور قابل توجهی تلفات انسانی به همراه بیاورد.

کرملین، اوکراین را به «خرابکاری» در این سد، با هدف قطع آب شبه‌جزیره کریمه و منحرف کردن توجه‌ها از ضد حمله علیه نیروهای روسیه متهم می‌کند. در مقابل، اوکراین می‌گوید روس‌ها با انفجار این سد و ایجاد سیلابی بزرگ در جبهه‌های نبرد، زمین‌های کشاورزی را نابود و آب غیرنظامیان را قطع کرده‌اند.

در این حال، روزنامه نیویورک تایمز روز جمعه در گزارشی با استناد به گفته‌های مهندسان و کارشناسان مواد منفجره عنوان کرد انفجار سد کاخوفکا در منطقه تحت اشغال سربازان روسیه در اوکراین، به دلیل انفجار آن به دست روس‌ها رخ داده است.

همچنین یک تیم حقوقی بین‌المللی که دادستان‌های اوکراینی را در تحقیقات‌شان کمک می‌کنند، روز جمعه اعلام کردند «به احتمال زیاد» تخریب این سد واقع در منطقه خرسون در نتیجه انفجار مواد منفجره‌ای به وقوع پیوست که خود روس‌ها کار گذاشته بودند.

پیش از این، سابرینا سینگ، معاون سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، روز سه‌شنبه گذشته به خبرنگاران گفته بود: «مسئول تخریب سد کاخوفکا مشخص نشده و شواهد در دست بررسی است.»

طبق آمار ارائه شده از طرف دولت اوکراین، تاکنون بیش از ٣ هزار و ۶۰۰ غیرنظامی در مناطق خرسون و مکولایف به دلیل سیلاب ناشی از این انفجار مجبور به ترک خانه‌های خود شده‌اند، ٣١ تن هنوز مفقود هستند، و یک هزار و ٣۰۰ منزل مسکونی در بخش تحت کنترل دولت اوکراین همچنان زیر آب هستند.

XS
SM
MD
LG