لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۴

اوکراین «دو شرط» از هفت شرط پیوستن به اتحادیه اروپا را «برآورده» کرد 


ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین - آرشیو
ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین - آرشیو

یک گزارش اتحادیه اروپا که قرار است این هفته منتشر شود نشان می‌دهد اوکراین دو شرط از هفت شرط این اتحادیه را برای آغاز مذاکرات عضویت در اتحادیه اروپا، برآورده کرده است.

به گزارش رویترز در روز دوشنبه، این مطلب را دو منبع مطلع در اتحادیه اروپا اعلام کردند.

این پیشرفت علیرغم این صورت گرفته است که اوکراین درگیر تهاجم سنگنین روسیه است.

اتحادیه اروپا یک سال پیش و چهار ماه پس از حمله روسیه به اوکراین، در اقدامی نمادین و مهم به اوکراین وضعیت نامزدی رسمی برای عضویت در اتحادیه را اعطا کرد.

روسیه در بحبوحه تلاش‌های اوکراین برای ادغام با غرب به این کشور حمله کرد.

اتحادیه اروپا برای آغاز مذاکرات پیوستن اوکراین به این اتحادیه هفت شرط گذاشته که از جمله آنها اصلاحات قضایی و مهار فساد است. اوکراین خواستار آغاز مذاکرات در سال جاری میلادی شده است.

دو مقام ارشد اتحادیه اروپا که از گزارش تازه اتحادیه اروپا که هنوز علنی نشده است مطلع هستند، گفتند که اوکراین تاکنون دو شرط را برآورده کرده است. یکی از این دو مقام به رویترز گفت این شرط‌ها مربوط به اصلاحات قضایی و قانون رسانه‌ها است و افزود که تمرکز گزارش اتحادیه اروپا بر تغییرات مثبت بوده است.

اوکراین در ماه‌‌های اخیر چندین پرونده سطح بالای برخورد با فساد داشته است که از جمله آنها بازداشت رئيس دیوان عالی به ظن دریافت ۲.۷ میلیون دلار رشوه است.

فراتر از شرط تلاش‌های شدیدتر برای برخورد با اختلاس، شرط‌های دیگر شامل اصلاحات در دادگاه قانون اساسی اوکراین، اجرای قانون، تدابیر مقابله با پولشویی و همچنین قوانینی برای مهار الیگارش‌ها و حفاظت از حقوق اقلیت‌های اوکراینی است.

۲۷ کشور عضو اتحادیه در مورد اینکه آیا می‌توان با اوکراین مذاکرات عضویت را آغاز کرد و در صورت امکان انجام مذاکرات چه زمانی می‌توان چنین مذاکراتی را آغاز کرد، حرف آخر را می زنند.

XS
SM
MD
LG