لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۸

عقب‌نشینی اجباری اوکراین از باخموت؛ اروپا گروه «واگنر» روسیه را تحریم کرد


سربازان اوکراینی نزدیک باخموت.
سربازان اوکراینی نزدیک باخموت.

بریتانیا می‌گوید نیروهای اوکراینی مجبور به عقب‌نشینی از برخی از مناطق باخموت شده‌اند. روسیه بار دیگر به این شهر ویران شده که میدان نبردی سهمگین بوده حمله کرده است.

مقامات اوکراینی می‌گویند روسیه نیروهای خود را از مناطق دیگر بیرون کشیده تا باخموت را تحت فشار بیشتر قرار دهد. مسکو نه ماه است تلاش می‌کند این شهر را تسخیر کند.

ارتش بریتانیا در بیانیه‌ای گفته است: «روسیه حملات خود را در شهر باخموت در استان شرقی دونتسک از سر گرفته است چرا که نیروهای وزارت دفاع روسیه و گروه واگنر همکاری خود را تقویت کرده‌اند.»

در این بیانیه آمده است: «نیروهای اوکراینی با مشکلات قابل توجه تجدید تجهیزات روبرو هستند و از مواضعی عقب نشینی کرده‌اند.»

باخموت که پیش از جنگ، محل زندگی حدود ۷۰ هزار نفر بود، هدف اصلی روسیه در تهاجم گسترده اخیر بوده است.

بریتانیا می‌گوید اوکراینی‌ها همچنان مناطق غربی شهر را در اختیار دارند، اما در ۴۸ ساعت گذشته زیر آتش‌ توپخانه‌‌ای روسیه قرار گرفته‌اند.

اندیشکده «مؤسسه مطالعات جنگ» می‌گوید تصاویر جغرافیایی نشان می‌دهد نیروهای روسی به سمت غرب و به سوی مرکز باخموت پیشروی کرده‌اند و در جنوب و جنوب غربی شهر نیز پیشروی‌هایی داشته‌اند.

تصرف این شهر نخستین پیروزی قابل توجه روسیه در هشت ماه گذشته خواهد بود.

آزمایش سلاح‌های غیرممنوع

دبیر شورای دفاع و امنیت ملی اوکراین می‌گوید اوکراین هرگونه سلاحی که ممنوع نیست را برای آزادسازی اراضی خود از جمله کریمه تحت اشغال روسیه «آزمایش و استفاده» خواهد کرد.

اولکسی دانیلوف در حالی این اظهارات را مطرح کرده است که انتظار می‌رود کی‌یف در هفته‌ها یا ماه‌های آینده، حمله متقابلی را با هدف بازپس‌گیری مناطق تحت کنترل روسیه در جنوب و شرق انجام دهد.

او در توییتی نوشت: «کریمه قلمرو اوکراین است و ما در آنجا هرگونه سلاحی که استفاده از آنها در قوانین بین‌المللی منع نشده باشد آزمایش و استفاده خواهیم کرد.»

شرکای غربی کی‌یف از زمان تهاجم گسترده روسیه در سال گذشته، تجهیزات نظامی مهمی از جمله تانک‌های جنگی مدرن و خودروهای زرهی به اوکراین داده‌اند ولی از ارائه تسلیحات پیشرفته‌تر از جمله جنگنده‌های اف-۱۶ که اوکراین درخواست کرده است خودداری کرده‌اند.

از سوی دیگر اتحادیه اروپا، گروه شبه نظامی واگنر تحت حمایت کرملین را به دلیل «مشارکت فعالانه در تهاحم روسیه علیه اوکراین» به فهرست تحریم‌های خود افزوده است.

شورای اروپا به نمایندگی از ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا اعلام کرد که فهرست تحریم‌های جدید، فهرست پیشین را «تکمیل می‌کند.»

واگنر به دلیل اقداماتی که تمامیت ارضی، حاکمیت و استقلال اوکراین را تضعیف یا تهدید می‌کند به فهرست تحریم‌ها افزوده شده است.

این شورا همچنین رسانه «آرآی‌ای اف‌ای‌ان» را که زیرمجموعه گروه رسانه‌ای «پاتریوت» است و یوگنی پریگوژین، رئیس گروه واگنر عضو هیأت امنای آن است به فهرست تحریم‌های خود اضافه کرده است.

XS
SM
MD
LG