لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۵

درخواست اوکراین از غرب: تانک‌ و خودروهای زرهی مدرن لازم داریم


سربازان هنگ دوم سواره نظام اوکراین در کنار یک خودروی زرهی استریکر در آلمان. آرشیو
سربازان هنگ دوم سواره نظام اوکراین در کنار یک خودروی زرهی استریکر در آلمان. آرشیو

اوکراین از متحدان غربی خود خواست تا برای کمک به این کشور در نبرد با ارتش روسیه، تانک در اختیار کی‌یف قرار دهند.

دیمیترو کولبا وزیر امور خارجه و اولکسی رزنیکوف وزیر دفاع اوکراین در بیانیه‌ای مشترک قدردانی اوکراین را از ۵۰ کشوری که در تقویت توان دفاعی اوکراین سهم داشته‌اند، ابراز کردند.

با این حال، آنها تاکید کردند که یکی از ضروری ترین نیازهای اوکراین در مبارزه با تهاجم روسیه که تقریباً یک سال پیش آغاز شد، خودروهای زرهی مدرن و تانک‌های غربی است که قابلیت شلیک و مانور بهتر به سربازان می‌بخشد.

کولبا و اولکسی از اقدام بریتانیا برای ارسال تانک‌های چلنجر ۲ خود به اوکراین تشکر کردند و در عین حال از کشورهایی که تانک‌های لئوپارد ۲ آلمان را دارند خواستند تا آنها را برای کمک بیشتر در اختیار نیروهای اوکراین قرار دهند.

وزرای امور خارجه و دفاع اوکراین همچنین گفتند: «ما تضمین می‌کنیم که از این سلاح‌ها به طور مسئولانه و منحصراً برای حفاظت از تمامیت ارضی اوکراین در مرزهای بین‌المللی به رسمیت شناخته شده استفاده کنیم.»

یک مقام آمریکایی به آسوشیتدپرس و یک مقام آلمانی به رویترز گفتند که اگر ایالات متحده با ارسال تانک‌های آبرامز موافقت کند، آلمان اجازه می‌دهد تانک‌های لئوپارد ۲ به اوکراین فرستاده شوند.

بیانیه روز پنجشنبه اوکراین در حالی منتشر شد که لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا برای دیدار با بوریس پیستوریوس، وزیر دفاع جدید آلمان و برای گفتگو در مورد نیازهای دفاعی اوکراین، روز جمعه، با گروه تماس دفاعی اوکراین به رهبری ایالات متحده دیدار کرد.

انتظار می رود که ایالات متحده بسته جدیدی را به مبلغ بیش از ۲ میلیارد دلار اعلام کند که شامل خودروهای زرهی استریکر می شود، اما نه تانک های آبرامز.

کالین کال معاون وزارت دفاع در امور سیاستگذاری روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت که اوکراین به تجهیزاتی برای کمک به شکستن خطوط مستحکم روسیه نیاز دارد، اما او گفت که تانک‌های آبرامز در حال حاضر بهترین کمک نخواهند بود و به چالش‌های بالقوه در استفاده و نگهداری از آنها اشاره کرد.

کال گفت: «یکی از موضوعاتی که آستین وزیر دفاع بسیار بر آن متمرکز بوده این است که ما نباید سیستم‌هایی را برای اوکراینی‌ها فراهم کنیم که نمی‌توانند تعمیر کنند، نمی‌توانند از آن‌ها نگهداری کنند، و در درازمدت نمی‌توانند از عهده آنها برآیند، زیرا مفید نخواهد بود.»

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین روز پنجشنبه، ۲۹ دی، در توییتی از استونی و سوئد به دلیل اعلام بسته‌های کمک‌های نظامی جدید تشکر کرد.

کایا کالاس، نخست وزیر استونی گفت که کشورش در «بزرگترین بسته کمکی از سلاح های سنگین که تاکنون به اوکراین» فرستاده است، توپخانه خودکششی هویتزر، نارنجک انداز و مهمات در اختیار اوکراین قرار می‌دهد.»

زلنسکی این کمک‌ها را «سرمایه گذاری برای پیروزی مشترک دو کشور» خواند.

سوئد روز پنجشنبه اعلام کرد که خودروهای جنگی زرهی پیاده نظام و سلاح‌های ضد تانک را به عنوان بخشی از یک بسته کمک ۴۱۹ میلیون دلاری به اوکراین ارسال می کند.

نخست وزیر سوئد در یک کنفرانس خبری گفت: «حمایت نظامی از اوکراین کاملاً حیاتی است.»

XS
SM
MD
LG