لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۳۷

رزمایش اوکراین برای مقابله با تهاجم جدید احتمالی روسیه


رزمایش نیروهای نظامی، امنیتی و گارد ملی اوکراین در نزدیکی مرز با بلاروس. ۲۱ دی ۱۴۰۱. رویترز
رزمایش نیروهای نظامی، امنیتی و گارد ملی اوکراین در نزدیکی مرز با بلاروس. ۲۱ دی ۱۴۰۱. رویترز

اوکراین که نگران است روسیه با بازگشایی یک جبهه شمالی و حمله از خاک متحدش، بلاروس، نیروهای کی‌یف را پس از ماه‌ها تمرکز بر نبردهای شرق و جنوب وادار به حرکت به سمت شمال کند، رزمایشی را در آن منطقه به اجرا درآورده است.

سرهنگ رومن ولوشوک از تیپ ۱۰۴ دفاع ارضی اوکراین این مانور نظامی را برای نمایش قدرت کشورش در سه مکان مخفی در شمال غرب به نمایش گذاشت.

او به رویترز گفت: «آنها می توانند تلاش کنند، اما ما برای آنها آماده‌ایم. ما تدارک دیده‌ایم، در هر پیچ و هر تقاطعی سنگر حفر شده است. مقاومت عظیمی از هر ساختمانی وجود خواهد داشت.»

سربازان یگان دفاع ارضی اوکراین، یکی از صدها یگان‌های شبه نظامی که اندکی قبل از تهاجم روسیه تشکیل شده بودند، می‌گویند که برای مقابله با هر گونه تهدید جدید آمادگی خوبی دارند.

آرتور هورودنیوک، مسلسلچی ۲۸ ساله، گفت: «آنها را تنبیه خواهیم کرد... ما منتظر آنها هستیم.»

اوکراین با پیش‌بینی این که ممکن است با چه نوع حمله ای روبرو شود، نیروهای کی‌یف را برای جنگ شهری، شلیک تفنگ‌های جنگی، رانندگی خودروهای زرهی، انهدام گروه‌های شناسایی، و آزاد کردن گروگان‌ها آموزش داده است.

نیروهای روسی به‌رغم اعمال فشارهای شدید بر شهر سولدار در روزهای اخیر، ماه‌ها است که در میدان جنگ در جا می‌زنند و حمله ناگهانی از بلاروس نشان‌دهنده تغییر پویایی در جنگ خواهد بود.

کنراد موزیکا، تحلیلگر امور دفاعی، می‌گوید که تجمع تدریجی نیروهای روسیه در بلاروس قابل مشاهده است، اما بسیار کمتر از نیرویی است که در فوریه گذشته در شمال اوکراین مستقر شد.

وی افزود، با این وجود، روسیه ممکن از بلاروس حمله کند و پیشروی به سمت غرب می تواند خطوط تامین تسلیحات از اروپا را به خطر بیندازد.

سرهی نایف، فرمانده نیروهای مشترک اوکراین، گفت که اوکراین نیروهای کافی برای دفاع از تهدید فعلی را دارد.

وی گفت: «در حال حاضر موازنه نیروها و تجهیزات بین ما و دشمن به نفع دشمن نیست.»

فرماندهان محلی اوکراین گفتند پانزده هزار سرباز روسی در بلاروس حضور دارند که برای یک حمله بزرگ بسیار اندک است.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در سفری نادر به مینسک در ماه گذشته، با الکساندر لوکاشنکو، رهبر بلاروس دیدار کرد، و این گمانه‌زنی را برانگیخت که به‌رغم ادعای بلاروس که وارد جنگ نخواهد شد، پوتین برای همین منظور به مینسک سفر کرد.

موزیکا احتمال پیوستن بلاروس به روسیه برای حمله به اوکراین را ۵۰-۵۰ می‌داند و خاطرنشان کرد که شدت تمرینات نظامی در آنجا بالاترین میزان از زمان جنگ سرد بوده است. وی افزود که بلاروس می تواند صد تا دویست هزار سرباز وظیفه را به جنگ اعزام کند، اما تجهیزات منسوخ شده آن قابلیتهای جدیدی در این جنگ ارائه نخواهد داد.

ژنرال نایف که در ماه گذشته به خطر حمله از سوی بلاروس اشاره کرده بود، اکنون، تهدید یک حمله جدید از آن سوی مرز را کم اهمیت جلوه می‌دهد.

وی گفت: «ما شاهد افزایش حضور نیروهای روسی در خاک بلاروس نیستیم،» اما در آینده هر چیزی ممکن است.

XS
SM
MD
LG