لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۶

کرملین بار دیگر مدعی تصرف سولدار شد؛ اوکراین: درگیری همچنان ادامه دارد


شلیک یک عراده توپ هویتزر اوکراینی در نزدیکی سولدار (چهارشنبه ۲۱ دی)
شلیک یک عراده توپ هویتزر اوکراینی در نزدیکی سولدار (چهارشنبه ۲۱ دی)

روسیه روز جمعه بار دیگر مدعی شد که کنترل شهر سولدار در ۱۸ کیلومتری شهر باخموت در استان شرقی دونتسک را به دست گرفته است، اما اوکراین این ادعای روسیه را رد کرده و تاکید کرده است که درگیری‌ها بر سر کنترل این شهر همچنان ادامه دارد.

نبرد برای تصرف سولدار ماه‌ها جریان داشته است و هر دو طرف در زمان‌های مختلف ادعای کنترل آن را کرده‌اند.

هانا مالیار، معاون وزارت دفاع اوکراین، روز پنجشنبه، یک روز پس از ادعاهای متناقض درباره سرنوشت این شهر گفت که درگیری شدید در سولدار وجود دارد اما نیروهای اوکراینی همچنان به جنگ ادامه می‌دهند.

این منطقه یکی از فعال‌ترین مناطق درگیری است که ارزیابی مستقل از وضعیت آن را دشوار می کند.

الکسی رزنیکوف، وزیر دفاع اوکراین، گفت که اوکراین به طور بالفعل یکی از اعضای ناتو است و کشورش تسلیحات و آموزش‌های لازم برای مبارزه با تهاجم روسیه را دریافت کرده است.

او گفت که اطمینان دارد اوکراین در آینده نزدیک رسماً عضو ناتو خواهد شد.

وزارت دفاع بریتانیا در یک به‌روزرسانی اطلاعاتی در مورد تهاجم روسیه به اوکراین روز جمعه گفت که بخش تولید دفاعی روسیه احتمالاً برای برآورده کردن تقاضاهای تولید در زمان جنگ به نیروی کار اجباری محکومین به زندان متوسل می‌شود.

در گزارشی که در توییتر این وزارتخانه منتشر شد، آمده است، بزرگ‌ترین تولیدکننده تانک روسیه در نوامبر ۲۰۲۲، به رسانه‌های محلی گفت که ۲۵۰ زندانی را پس از ملاقات با اداره کیفری فدرال استخدام خواهد کرد.

این وزارتخانه گفت: «روسیه سابقه‌ای طولانی در به خدمت گرفتن زندانیان در جنگ دارد و در سال ۲۰۱۷ «کار اجباری به عنوان یک مجازات کیفری خاص دوباره به اجرا گذاشته شد.»

وزارت دفاع بریتانیا گفت: «در حالی که شمار داوطلبان مایل به جنگ اندک است، زندانیان نیروی کار انسانی منحصربه‌فردی را در اختیار رهبران روسیه قرار می‌دهند.»

این وزارتخانه گفت: «احتمالاً تقاضای ویژه‌ای برای کار محکومان از سوی سازندگان تسلیحات نظامی روسیه وجود دارد. آنها از فناوری نسبتاً پایینی برخوردارند و تقریباً به طور قطع تحت فشار شدید مسکو برای افزایش تولید خود هستند.»

به نوشته اندیشکده آمریکایی «موسسه جنگ»، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، دنیس مانتروف، معاون نخست‌وزیر، را در این باره که چرا برخی از سازمان‌ها در «شرایط فعلی» دستورات دولت برای تامین نیرو و تولید را دریافت نکرده‌اند، مورد بازخواست قرار داد.

XS
SM
MD
LG