لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۳

جنگ روسیه و اوکراین در یک نگاه: آنچه در ۳۴۹مین روز تهاجم می‌دانیم


بحران انسانی در اوکراین. آوارگان اوکراینی در محل توزیع کمک‌های بشردوستانه، نان و شیر دریافت می‌کنند. زاپوریژیا، اوکراین - ۷ فوذیه ۲۰۲۳ (۱۷ بهمن ۱۴۰۱)
بحران انسانی در اوکراین. آوارگان اوکراینی در محل توزیع کمک‌های بشردوستانه، نان و شیر دریافت می‌کنند. زاپوریژیا، اوکراین - ۷ فوذیه ۲۰۲۳ (۱۷ بهمن ۱۴۰۱)

روزنامه بریتانیایی گاردین در گزارشی برگرفته از منابع خبری رویترز و خبرگزاری فرانسه، مروری بر آنچه که در حال حاضر - پس از گذشت نزدیک به یک‌سال از تهاجم روسیه - در اوکراین می‌گذرد، داشته است:

 • ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین روز دوشنبه ۱۷ بهمن، اعلام کرد که «در حال تقویت موقعیت‌های مدیریتی خود هستیم.» او گفت که «رهبرانی با تجربه نظامی» را در تعدادی از مناطق، به ویژه مناطقی که در مرز یا در خط مقدم هستند، منصوب خواهد کرد؛ «کسانی که می‌توانند نشان دهند در دفاع در برابر تهدیدات موجود مؤثرترین نقش را دارند.»
 • مقامات اتحادیه اروپا روز دوشنبه گفتند که در حال آماده شدن برای سفر احتمالی زلنسکی در روز پنجشنبه به بروکسل برای دیدار با رهبران اتحادیه و سخنرانی در پارلمان هستند. سخنگوی چارلز میشل، رئیس شورای اروپا، گفت او از زلنسکی برای شرکت در «اجلاس آینده» ۲۷ کشور اتحادیه اروپا دعوت کرده است. ولی به خاطر مسائل امنیتی اطلاعات بیشتری در اختیار نگذاشت.
 • ستاد کل نیروهای مسلح اوکراین در بیانیه‌ای که در شامگاه دوشنبه منتشر شد، اعلام کرد که روسیه با پنج حمله موشکی، ۱۲ حمله هوایی و ۳۶ حمله گلوله‌ای، مناطق جنوبی از جمله خرسون را در ۲۴ ساعت گذشته هدف قرار داده است.
 • بنا بر این گزارش، هواپیماهای اوکراینی، ۹ حمله به مرکز نیروهای روسیه و ۲ حمله ضد‌هوایی انجام داده‌اند. گزارش‌های جبهه جنگ را نمی‌توان فوراً تأیید کرد.
 • دفتر ریاست جمهوری اوکراین گفت که هفته‌ها درگیری شدید در اطراف شهر باخموت و شهرهای مجاور سولدار و وولدار ادامه داشت.
 • اوکراین اعلام کرد که نیروهای روسیه در تلاش هستند تا نیروهای اوکراینی را با نبرد در شرق منطقه دونباس متوقف کنند. بر اساس گزارش‌ها، مسکو در حال گردآوری نیروهای بیشتر در آن منطقه برای حمله در هفته‌های آینده است که شاید منطقه لوهانسک را هدف قرار دهد.
 • اوکراین زمستان امسال علاوه بر سرمای زیر صفر درجه (۲۰- درجه سانتیگراد) با بحران انسانی دست و پنجه نرم می‌کند، چرا که روسیه زیرساخت‌های غیرنظامی مهم و کلیدی از جمله انرژی و مسکن را با توپ و موشک هدف قرار داده است.
 • آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد هشدار داد که جهان در حال ورود به یک «جنگ گسترده‌تر» بر سر اوکراین است. گوترش چند هفته پیش از اولین سالگرد تهاجم روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه، در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت: «چشم‌انداز صلح همچنان رو به کاهش است. احتمال تشدید جنگ و خونریزی رو به افزایش است.»
 • طرح آلمان برای جمع آوری سریع دو گردان تانک لئوپارد۲ از متحدان اروپایی و ارسال آنها به اوکراین کندتر از حد انتظار پیش می‌رود، چون برخی از کشورها هنوز تصمیم نگرفته‌اند. سربازان اوکراینی قرار است از این هفته آموزش تانک‌های لئوپارد۲ را در آلمان و لهستان آغاز کنند. ولفگانگ بوشنر، سخنگوی دولت آلمان، روز دوشنبه گفت: «تعهد آلمان [به اوکراین] پابرجاست.»
 • آنیتا آناند، وزیر دفاع کانادا، تصویری از ورود اولین تانک لئوپارد اهدایی کانادا به لهستان را به اشتراک گذاشت. او در حساب توئیتر خود نوشت: «ما در کنار متحدانمان به زودی به نیروهای مسلح اوکراین در استفاده از این تجهیزات آموزش خواهیم داد.»
 • یوناس گار استوره، نخست‌وزیر نروژ، پیشنهاد کرده است که کشورش باید ۷۵ میلیارد کرون نروژ (۶.۱ میلیارد پوند) در طول یک دوره پنج ساله به اوکراین کمک کند. او گفت که نیمی از کمک‌ها در سال ۲۰۲۳ صرف نیازهای نظامی کی‌یف خواهد شد، در حالی که بقیه آن به نیازهای بشردوستانه اختصاص خواهد یافت.
 • کرملین اعلام کرد، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سازمان ملل، این هفته در سفر خود به مسکو با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه دیدار نخواهد کرد. دیمیتری پسکُف، سخنگوی کرملین گفت که انتظار می‌رود گروسی با مقامات شرکت دولتی انرژی هسته‌ای روسیه وزارت امور خارجه دیدار کند.
 • درآمدهای نفت و گاز روسیه در ژانویه ۲۰۲۳، در مقایسه با ژانویه ۲۰۲۲، حدود ۴۶ درصد کاهش یافته که علت اصلی آن محدود‌یت‌های صادرات نفت است که به خاطر تهاجم مسکو به اوکراین، توسط متحدان غربی بر روسیه اعمال شده است.
XS
SM
MD
LG