لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۷

اوکراین: روسیه به‌زودی پهپادهای بیشتری از ایران دریافت می‌کند


 پهپادهای ساخت ایران - آرشیو
 پهپادهای ساخت ایران - آرشیو

یک مقام اطلاعات نظامی اوکراین می‌گوید روسیه به زودی تعداد دیگری پهپاد ایرانی دریافت می‌کند و پدافند هوایی اوکراین را با استفاده انبوه پهپادها به چالش می‌کشد.

نشریه نیوزویک روز دوشنبه گزارش داد که معاون اداره اصلی اطلاعات وزارت دفاع اوکراین، وادیم اسکیبی‌تسکی، به شبکه اوکراینی آر‌بی‌سی گفت روسیه به زودی پهپادهای شاهد-۱۳۱ و شاهد-۱۳۶ یا انواع دیگری از هواپیماهای بدون سرنشین را از تهران تحویل می‌گیرد.

اسکیبی‌تسکی در سخنان خود زمانی برای تحویل این پهپادها مشخص نکرد، اما به شکلی بیان کرد روسیه پیشتر مجموعه‌هایی از ۲۵۰ تا ۳۰۰ پهپادهای موسوم به «انتحاری» را دریافت کرده است.

او گفت روسیه تلاش دارد تا از پهپادهایی که برای آن کشور باقی مانده است به موثرترین شکل استفاده کند، و حالا «باید ذخیره [پهپادی خود را] دوباره پر کند.»

اسکیبی‌تسکی گفت نیروهای روس تا به امروز از «حدود ۶۶۰ پهپاد شاهد استفاده کرده‌اند» اما انتظار می‌رود تا ۱۷۵۰ فروند پهپاد در اختیار داشته باشند.

معاون رئیس اطلاعات نظامی اوکراین گفت که نیروهای روسیه به دنبال استفاده از گروه‌های انبوه پهپادها هستند تا بتوانند از سامانه‌های دفاع هوایی اوکراین عبور کنند.

اسکیبی‌تسکی گفت: «اگر شما از تعداد کمی - ۵ تا ۱۰ [پهپاد] را استفاده کنید، تاثیری نخواهد داشت.»

روزنامه وال استریت ژورنال روز دوشنبه به نقل از جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نوشت که اگر ایران گام دیگری در کمک نظامی خود به روسیه بردارد، انگیزه اروپا و آمریکا برای بازگرداندن برجام «بسیار کمتر خواهد بود.»

وال استریت ژورنال در خبری دیگر پیشتر گزارش کرده بود که ایران و روسیه می‌خواهند کارخانه‌ای در روسیه برای ساخت پهپادهای شاهد-۱۳۶ احداث کنند. نورنیوز، نزدیک به شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی، روز دوشنبه این گزارش را رد کرد و گفت ایران «در هیچ طرح مستقل یا مشترکی برای تولید پهپاد در روسیه» مشارکت ندارد.

XS
SM
MD
LG