لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۲

جو بایدن در دومین سخنرانی سالانه رئیس جمهوری آمریکا در مورد وضعیت کشور به چه موضوعاتی می‌پردازد


Biden
Biden

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در حالی برای دومین سخنرانی خود در مورد وضعیت کشور حاضر می‌شود که نظرسنجی جدید «واشنگتن پست» و «ای‌بی‌سی نیوز» نشان می دهد ۶۲ درصد از آمریکایی‌ها معتقدند او در دو سال اخیر یا «خیلی زیاد» کاری نکرده است و یا «کمی» کار انجام داده است.

رئیس‌جمهوری آمریکا در این سخنرانی فرصت پیدا خواهد کرد تا مستقیم با مردم آمریکا در‌ مورد دستاوردهای دو سال اخیر خود و چشم‌اندازش برای آینده کشور صحبت کند.

اندرو سلیگسون، دانش‌آموخته علوم سیاسی، که مدیریت سازمان پژوهشی غیرحزبی «پابلیک اجندا» را بر عهده دارد به صدای آمریکا گفت که آقای بایدن باید به مسائلی مانند اقتصاد که برای اکثر آمریکایی‌ها مهم است بپردازد ولی به موضوعاتی مانند سیاست خارجی، بهداشت عمومی، اصلاحات پلیس، کنترل سلاح و مهاجرت نیز باید اشاره کند.

سلیگسون می‌گوید: «چالش آقای بایدن در این سخنرانی این است که خود را در سطح جهانی مطرح کند و در عین حال نشان دهد رهبری است که مشکلات اقتصادی روزمره آمریکایی‌ها در داخل کشور را هم می‌فهمد و آماده است تا با آنها مقابله کند.»

کاخ سفید می‌گوید رئیس‌جمهوری آمریکا قطعا زمانی را به آنچه دغدغه اصلی آمریکایی‌ها است یعنی کیف پولشان اختصاص خواهد داد. نظرسنجی اخیر نشان داده است که ۴۱ درصد از آمریکایی ها می‌گویند از زمانی که آقای بایدن رئیس‌جمهور شده است وضعیت مالی آنها بدتر شده است در‌ حالی که ۴۲ درصد گفته‌اند که از نظر مالی در وضعیتی مشابه با پیش از ریاست جمهوری او قرار دارند.

آقای بایدن در ماه ژانویه با اشاره به رشد اشتغال‌زایی، کاهش قیمت‌ها و افزایش سرمایه‌گذاری‌ها و تولید، گفت: «دو سال گذشته است و واضح‌تر از همیشه است که برنامه اقتصادی من حقیقتا کار می‌کند.»

انتظار می‌رود رئیس‌جمهوری آمریکا در این سخنرانی استدلال خود برای افزایش سقف بدهی را ارائه دهد. این، حداکثر مبلغی است که خزانه داری آمریکا می‌تواند برای پرداخت هزینه‌های خود وام بگیرد.

کوین مک‌کارتی، رئیس جدید مجلس نمایندگان آمریکا که در سخنرانی پشت سر آقای بایدن خواهد نشست، هفته گذشته پس از یک ساعت گفتگوی خصوصی با رئیس‌جمهوری آمریکا در این رابطه گفت که «سال آینده بیشتر از امسال هزینه نخواهیم کرد.»

از دیگر موضوعاتی که انتظار می‌رود آقای بایدن در مورد طیف وسیعی از مسائل مرتبط با سیاست خارجی صحبت کند.

جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید می‌گوید رئیس جمهور درباره اهمیت رهبری آمریکا در صحنه جهانی به ویژه در رابطه با کمک به اوکراین و رقابت استراتژیک با چین صحبت خواهد کرد.

ویلیام گالستون، تحلیلگر مدیریت کشوری در مؤسسه بروکینگز معتقد است که سخنرانی آقای بایدن فراتر از سیاست‌گذاری است چون او در عین حال باید طوری رفتار کند که گویی می‌خواهد یک‌ دوره دیگر نیز رئیس‌جمهور باشد.

آقای بایدن بارها گفته است که قصد دارد در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ نامزد شود، اما هنوز به طور رسمی نامزدی خود را اعلام نکرده است. گالستون می‌گوید: «اگر به نظرسنجی‌های عمومی نگاه کنید، اکثریت دموکرات‌ها، جمهوری‌خواهان و مستقل‌ها می‌گویند بایدن برای انجام این کار خیلی پیر است.»

به باور این تحلیلگر، یکی از مهمترین چیزها در این سخنرانی نشان دادن قدرت و انسجام است تا چنین برداشتی را از بین ببرد.

این سومین سخنرانی بایدن در کنگره است. نخستین سخنرانی او در آستانه صدمین روز به دست گرفتن قدرت در ۲۸ آوریل ۲۰۲۱ که چون در سال اول کار رئیس جمهوری بود، «سخنرانی رئیس جمهوری در نشست مشترک کنگره» نامیده شد و جز «گزارش سالانه وضعیت ایالات متحده در نشست کنگره» به حساب نمی‌آید.

XS
SM
MD
LG